Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl
Organizm każdego z nas poci się przez cały czas. Dziennie wydalamy około 800 ml potu w ciągu doby. Proces ten jest niezwykle potrzebny, bo dzięki niemu schładzamy organizm i usuwamy toksyny. Im temperatura jest wyższa, tym więcej wody tracimy. Nie sposób się temu dziwić, ponieważ w naszym ciele jest od 2 do 4 milionów gruczołów potowych. Stopy tuż obok pach i rąk są zdecydowanie bardziej narażone na nadpotliwość ze względu na to, że w znacznie większym stopniu niż pozostałe części ciała reagują na bodźce emocjonalne.
Warto podkreślić, że nadpotliwość stóp dzieli się na pierwotną i wtórną. Ta pierwsza to kwestia genów, które możemy odziedziczyć po którymś z rodziców, czy innych spokrewnionych z nami osób. Z kolei wtórne mogą być związane z zażywaniem określonych leków np. antybiotyków czy antydepresantów, stosowaniem używek takich jak alkohol czy kofeina, a także niezdrowym stylem życia, ciążą lub menopauzą.
Ilość wydalanego potu jest uzależniona od liczby pracujących gruczołów potowych i ich aktywności. Ta aktywność jest regulowana przez nerwy i hormony.
Jednym z polecanych domowych sposobów, które może pomóc w nadpotliwości stóp, jest... czarna herbata. Zawiera ona kwas garbnikowy, który działa ściągająco i zwęża pory, a tym samym zmniejsza wydzielanie potu przez gruczoły potowe. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie kąpieli stóp w czarnej herbacie. Jak to zrobić?
Efektem ubocznym może być plamy z herbaty pozostawione na stopach, ale spokojnie, mydło z wodą sobie świetnie z tym poradzi.
Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.