Zwykle pijesz ją do śniadania, teraz namocz w niej stopy. Pomoże w walce z nadpotliwością

Nadpotliwość stóp może być szczególnie uciążliwa gdy za oknem dokuczają nam upały. Jak sobie z nią poradzić? Można skorzystać z preparatów dostępnych np. w aptece, ale istnieją również domowe sposoby, które świetnie się w tej kwestii sprawdzą.

Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Organizm każdego z nas poci się przez cały czas. Dziennie wydalamy około 800 ml potu w ciągu doby. Proces ten jest niezwykle potrzebny, bo dzięki niemu schładzamy organizm i usuwamy toksyny. Im temperatura jest wyższa, tym więcej wody tracimy. Nie sposób się temu dziwić, ponieważ w naszym ciele jest od 2 do 4 milionów gruczołów potowych. Stopy tuż obok pach i rąk są zdecydowanie bardziej narażone na nadpotliwość ze względu na to, że w znacznie większym stopniu niż pozostałe części ciała reagują na bodźce emocjonalne.

Zobacz wideo Jak prawidłowo nałożyć samoopalacz?

Przyczyny nadpotliwości stóp

Warto podkreślić, że nadpotliwość stóp dzieli się na pierwotną i wtórną. Ta pierwsza to kwestia genów, które możemy odziedziczyć po którymś z rodziców, czy innych spokrewnionych z nami osób. Z kolei wtórne mogą być związane z zażywaniem określonych leków np. antybiotyków czy antydepresantów, stosowaniem używek takich jak alkohol czy kofeina, a także niezdrowym stylem życia, ciążą lub menopauzą. 

Ilość wydalanego potu jest uzależniona od liczby pracujących gruczołów potowych i ich aktywności. Ta aktywność jest regulowana przez nerwy i hormony

Nadmierne pocenie się.Nadmierne pocenie się - co oznacza i jakie są przyczyny wyjątkowo przykrego zapachu?

Domowy sposób na nadpotliwość stóp

Jednym z polecanych domowych sposobów, które może pomóc w nadpotliwości stóp, jest... czarna herbata. Zawiera ona kwas garbnikowy, który działa ściągająco i zwęża pory, a tym samym zmniejsza wydzielanie potu przez gruczoły potowe. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie kąpieli stóp w czarnej herbacie. Jak to zrobić? 

  1. Zagotuj wodę i przelej ją do większego naczynia. Dodaj 2-3 torebki lub łyżeczki czarnej herbaty.
  2. Zaparzaj herbatę przez około 15 minut, aż będzie naprawdę czarna.
  3. Dodaj 2 litry zimnej wody, aby stopy całkowicie zanurzyły się w kąpieli.
  4. Zanurz stopy w wodzie z herbatą na 30 minut.
  5. Zabieg powtarzaj raz dziennie przez tydzień.

Efektem ubocznym może być plamy z herbaty pozostawione na stopach, ale spokojnie, mydło z wodą sobie świetnie z tym poradzi. 

Masz drugi palec u stopy dłuższy od palucha? To wiele mówi o twoim zachowaniuMasz drugi palec u stopy dłuższy od palucha? To wiele mówi o twoim zachowaniu

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: