Pielęgniarka pokazała posiłki w szpitalu. "Jak mam spojrzeć w oczy pacjentowi"

Od lat jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów jest żywienie w szpitalach. Choć w niektórych placówkach zaczęło wyglądać to już całkiem nieźle, to w innych posiłki pozostawiają wiele do życzenia. "Siostra Bożenna", która jest bardzo popularna w social mediach, pokazała, co znalazło się na jej szpitalnym talerzu.

Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Polacy od lat narzekają na szpitalne jedzenie. Porcje są małe, a produkty niskiej jakości. Nie dziwi więc fakt, że czasem kiedy mamy zaplanowaną wizytę w szpitalu przyjeżdżamy ze swoimi posiłkami. Tak jednak być nie powinno i uwagę w 2021 roku zwrócił na to również Polski Związek Zawodowy Dietetyków. Monika Kroenke wtedy podkreślała, że dzienna stawka żywieniowa na pacjenta jest niewystarczająca.

Zobacz wideo Nakrywasz wózek pieluszką? To może skończyć się w szpitalu

"Siostra Bożenna" pokazała szpitalne jedzenie 

"Siostra Bożenna" prowadzi popularny w social mediach profil, który obserwuje już ponad 130 tys. fanów. Publikuje na nim przemyślenia dotyczące polskiej służby zdrowia. Teraz postanowiła pokazać, jak podczas swojej wizyty w szpitalu wyglądał jej jadłospis. - ""Dostąpiłam ostatnio pewnego zaszczytu i spędziłam kilka dni w szpitalu jako pacjentka i powiem Wam, że każdy choć raz powinien spędzić kilka takich dni na swoim oddziale, bo nic nie otwiera oczu tak jak stare przysłowie: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia" - zaczęła swój wpis.

Rzecz, która uderzyła mnie najbardziej to, że tak sobie zażartuję 'jedzenie' szpitalne.

- dodała.

Pielęgniarka zwróciła uwagę na to, że polska służba zdrowia mogłaby sporo zaoszczędzić gdyby tylko dołożyła wszelkich starań, by posiłki były lepiej skomponowane. - "To, że dieta w procesie rekonwalescencji powinna być zbilansowana i pełna w wartości odżywcze wiemy wszyscy. Pomyślcie ile kasy moglibyśmy zaoszczędzić na skróceniu pobytu gdyby pacjenci szybciej zdrowieli dzięki dobrej diecie" - pisała.

Dzienna dawka żywieniowa w szpitalach wynosi 6 zł

- "W polskich szpitalach, stan odżywienia 70 proc. pacjentów ulega POGORSZENIU podczas hospitalizacji (sic!), z drugiej strony czemu się dziwić skoro dzienna stawka żywieniowa na pacjenta to 6 zł (słownie sześć złotych)" - napisała. 

'Siostra Bożenna' pokazała szpitalne posiłki'Siostra Bożenna' pokazała szpitalne posiłki fot. screen: www.facebook.com/SiostraBozenna/

Na potwierdzenie swoich słów, że nie jest dobrze, opublikowała kilka zdjęć, na których doskonale widać, jak wyglądały jej posiłki. Wszystkie były bardzo podobnie i składały się z białego, pszennego chleba, kilku plasterków szynki lub odrobiny twarogu i masła.

Jak mam spojrzeć w oczy pacjentowi, który przez 3-4 dni nic nie jadł, a ja podaję mu na kolację kromkę chleba z galaretką, która od godziny 17 ma mu starczyć do 8 rano? Moim zdaniem to są największe problemy naszej upadłej Ochrony Zdrowia. 

- zastanawiała się. 

Pielęgniarka zwróciła także uwagę na to, że część osób może liczyć na wsparcie ze strony rodziny, która przynosi pacjentom jedzenie, ale co z tymi, którzy nie mogą liczyć na taką pomoc?

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: