Ma 27 lat i jest postrachem na angielskich boiskach. Pierwsza muzułmańska sędzina

Jawahir Roble znana również jako Jawahir Jewels, czy JJ jest pierwszą muzułmańską sędziną, która na boisku biega w hidżabie. Pochodzi z Somalii, jednak trwająca tam wojna zmusiła ją do opuszczenia kraju i wyemigrowania do Wielkiej Brytanii. Tu znalazła dla siebie miejsce na boisku piłkarskim, gdzie sędziuje mecze.

Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Jawahir Roble urodziła się w Somalii, ale trwająca w jej kraju wojna zmusiła ją do wyemigrowania. Od dziecka jednak pasjonowała się piłką nożną. W dokumencie na kanale "History" powiedziała tak: - "Dzieci są beztroskie. Ja chciałam grać tylko w piłkę. Nie przejmowałam się swoim bezpieczeństwem. Graliśmy w piłkę i słyszeliśmy strzały, wybuchały bomby, ludzie krzyczeli. (...) Panował chaos". Ostatecznie kobieta wspólnie z rodziną w 2004 roku wyemigrowała do Londynu. Jak dowiadujemy się z materiału, na samym początku Jawahir nie mówiła po angielsku, ale dzięki grze właśnie w piłkę nożną nauczyła się podstawowych zwrotów jak: "Podaj piłkę" czy "Strzelaj". 

Zobacz wideo "Skupienie się na samym wyniku nic nie daje. Najważniejsze, by zagrać dobry mecz". Rozmowa z selekcjonerką reprezentacji Polski w piłce nożnej

Jak Jawahir Roble stała się pierwsza muzułmańską sędziną piłkarską? 

- "Najpierw byłam wolontariuszką w lokalnym klubie kobiecym. Przygotowywałam boisko przed meczami. Któregoś dnia jedna z dziewczyn powiedziała, że nie ma kto sędziować i zapytała: -"Chcesz spróbować?". Zgodziłam się i tak to się zaczęło." - mówiła w dokumencie.

 

Piłka nożna od zawsze kojarzy się z mężczyznami. Choć coraz głośniej jest o kobiecych drużynach piłkarskich, to sędziny wciąż pozostają mniejszością, a jeśli już widzimy je na boisku, to nie mają na sobie hidżabu. Jawahir udowadnia, że jeśli się jest dobrym w tym co się robi, to religia, płeć czy kolor skóry nie mają tu żadnego znaczenia. 

Poza tym, że kobieta chce sama piąć się na szczyt zawodowej kariery i sędziować mecze w Premier League, Lidze Mistrzów czy podczas Mistrzostw świata to ma jeszcze jedną misję. Chce pokazać młodym dziewczynom, że piłka nożna to nie jest wcale sport przeznaczony tylko dla mężczyzn i że one również mogą świetnie odnaleźć się na boisku, jeśli tylko będą tego chciały.

 

Jawahir Roble została nazwana przez The Daily Telegraph  "najbardziej niezwykłą sędziną w Anglii". Od lat angażuje się w pomoc charytatywną, co zostało docenione przez jury nagród "Respect Awards". W 2017 roku odebrała nagrodę "Match Official". Została jej ona przyznana w uznaniu za jej pracę wolontariacką dla edukacyjnej organizacji charytatywnej Football Beyond Borders.

Warto również dodać, że brytyjski magazyn Elle, jeden z najważniejszych magazynów na świecie umieścił Jawahir na swojej czerwcowej okładce. 

 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: