Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl
Jawahir Roble urodziła się w Somalii, ale trwająca w jej kraju wojna zmusiła ją do wyemigrowania. Od dziecka jednak pasjonowała się piłką nożną. W dokumencie na kanale "History" powiedziała tak: - "Dzieci są beztroskie. Ja chciałam grać tylko w piłkę. Nie przejmowałam się swoim bezpieczeństwem. Graliśmy w piłkę i słyszeliśmy strzały, wybuchały bomby, ludzie krzyczeli. (...) Panował chaos". Ostatecznie kobieta wspólnie z rodziną w 2004 roku wyemigrowała do Londynu. Jak dowiadujemy się z materiału, na samym początku Jawahir nie mówiła po angielsku, ale dzięki grze właśnie w piłkę nożną nauczyła się podstawowych zwrotów jak: "Podaj piłkę" czy "Strzelaj".
- "Najpierw byłam wolontariuszką w lokalnym klubie kobiecym. Przygotowywałam boisko przed meczami. Któregoś dnia jedna z dziewczyn powiedziała, że nie ma kto sędziować i zapytała: -"Chcesz spróbować?". Zgodziłam się i tak to się zaczęło." - mówiła w dokumencie.
Piłka nożna od zawsze kojarzy się z mężczyznami. Choć coraz głośniej jest o kobiecych drużynach piłkarskich, to sędziny wciąż pozostają mniejszością, a jeśli już widzimy je na boisku, to nie mają na sobie hidżabu. Jawahir udowadnia, że jeśli się jest dobrym w tym co się robi, to religia, płeć czy kolor skóry nie mają tu żadnego znaczenia.
Poza tym, że kobieta chce sama piąć się na szczyt zawodowej kariery i sędziować mecze w Premier League, Lidze Mistrzów czy podczas Mistrzostw świata to ma jeszcze jedną misję. Chce pokazać młodym dziewczynom, że piłka nożna to nie jest wcale sport przeznaczony tylko dla mężczyzn i że one również mogą świetnie odnaleźć się na boisku, jeśli tylko będą tego chciały.
Jawahir Roble została nazwana przez The Daily Telegraph "najbardziej niezwykłą sędziną w Anglii". Od lat angażuje się w pomoc charytatywną, co zostało docenione przez jury nagród "Respect Awards". W 2017 roku odebrała nagrodę "Match Official". Została jej ona przyznana w uznaniu za jej pracę wolontariacką dla edukacyjnej organizacji charytatywnej Football Beyond Borders.
Warto również dodać, że brytyjski magazyn Elle, jeden z najważniejszych magazynów na świecie umieścił Jawahir na swojej czerwcowej okładce.
Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.