Seniorzy w 2022 roku otrzymują wyższą emeryturę. Wszystko ze względu na waloryzację. Podwyżce uległa też trzynasta emerytura i ku zaskoczeniu wielu emerytów i emerytek, powróciła czternasta emerytura. Te dwa świadczenia to jednak zastrzyk gotówki, na który mogą liczyć wyłącznie raz w roku. Poniżej przedstawiamy sposoby, aby ci, którzy ukończyli 65 lat, mogli wzbogacić się co miesiąc.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Seniorzy i seniorki, którzy w przeszłości wykonywali szczególny zawód, mogą ubiegać się o 200 złotych do emerytury co miesiąc. Chodzi o strażaków i strażaczki Ochotniczej Straży pożarnej, którzy mają za sobą 25 lat doświadczenia i brania czynnego udziału w akcji co najmniej raz w roku. To nie jedyna możliwość. Pieniądze należą się także na tych samych zasadach tym osobom, które były związane z Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
W tym przypadku cenny dodatek do emerytury mogą zyskać emerytki, które ukończyły 60 lat i starsze. Chodzi o osiągnięcie wieku emerytalnego. Dlaczego emerytki? Świadczenie "Mama 4+" skierowane jest głównie do kobiet, ale i mężczyzn w wyjątkowych przypadkach. Jeśli mama zdecydowała się porzucić pracę, lub nie podjęła pracy w swoim życiu, ale odchowała minimum czwórkę dzieci, przysługuje jej emerytura minimalna, czyli tzw. matczyna emerytura. Innymi słowy, jeśli emerytura wynosiła "0", na jej konto w 2022 roku wpłynie 1338,44 złote brutto, co miesiąc. Jeśli emerytura wynosi np. 200 złotych, kwota zostanie dopełniona do emerytury minimalnej i rośnie wraz z waloryzacją.
Emeryci mają szansę walczyć o podwyżkę emerytury "na własną rękę". Chodzi o złożenie wniosku, o ponowne przeliczenie emerytury. Mają do tego prawo tylko w wyjątkowych przypadkach. Emeryturę mogą ponownie przeliczyć ze względu na zmiany, które zachodzą w tablicach dalszego, dłuższego trwania życia, sporządzanych przez GUS. Tyczy się to przede wszystkim "najnowszych" emerytów, czyli 60-latek i 65 latków, oraz tych, którzy nadal pozostają aktywni zawodowo. Mogą zyskać po przeliczeniu nawet ponad 100 złotych miesięcznie.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina