Ten dodatek do emerytury po 65. roku życia może wynieść nawet 1338,44 złote. Jest kilka warunków

Dodatek do emerytury po 65. roku życia może wynieść dużo, ale tylko po spełnieniu odpowiednich warunków. Możliwości jest kilka. Seniorzy muszą wykazać się złym stanem zdrowia, udowodnić, że wykonywali w przeszłości trudny zawód, lub... być rodzicami.

Seniorzy w 2022 roku otrzymują wyższą emeryturę. Wszystko ze względu na waloryzację. Podwyżce uległa też trzynasta emerytura i ku zaskoczeniu wielu emerytów i emerytek, powróciła czternasta emerytura. Te dwa świadczenia to jednak zastrzyk gotówki, na który mogą liczyć wyłącznie raz w roku. Poniżej przedstawiamy sposoby, aby ci, którzy ukończyli 65 lat, mogli wzbogacić się co miesiąc.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Dodatek dla emerytów i emerytek po 65. roku życia i... młodszych. 200 złotych co miesiąc

Seniorzy i seniorki, którzy w przeszłości wykonywali szczególny zawód, mogą ubiegać się o 200 złotych do emerytury co miesiąc. Chodzi o strażaków i strażaczki Ochotniczej Straży pożarnej, którzy mają za sobą 25 lat doświadczenia i brania czynnego udziału w akcji co najmniej raz w roku. To nie jedyna możliwość. Pieniądze należą się także na tych samych zasadach tym osobom, które były związane z Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Dodatek dla emerytów, a przede wszystkim emerytek po 60. roku życia i... później

W tym przypadku cenny dodatek do emerytury mogą zyskać emerytki, które ukończyły 60 lat i starsze. Chodzi o osiągnięcie wieku emerytalnego. Dlaczego emerytki? Świadczenie "Mama 4+" skierowane jest głównie do kobiet, ale i mężczyzn w wyjątkowych przypadkach. Jeśli mama zdecydowała się porzucić pracę, lub nie podjęła pracy w swoim życiu, ale odchowała minimum czwórkę dzieci, przysługuje jej emerytura minimalna, czyli tzw. matczyna emerytura. Innymi słowy, jeśli emerytura wynosiła "0", na jej konto w 2022 roku wpłynie 1338,44 złote brutto, co miesiąc. Jeśli emerytura wynosi np. 200 złotych, kwota zostanie dopełniona do emerytury minimalnej i rośnie wraz z waloryzacją.

Dodatek do emerytury po 65. roku życia, jeśli przeliczą swoje świadczenie

Emeryci mają szansę walczyć o podwyżkę emerytury "na własną rękę". Chodzi o złożenie wniosku, o ponowne przeliczenie emerytury. Mają do tego prawo tylko w wyjątkowych przypadkach. Emeryturę mogą ponownie przeliczyć ze względu na zmiany, które zachodzą w tablicach dalszego, dłuższego trwania życia, sporządzanych przez GUS. Tyczy się to przede wszystkim "najnowszych" emerytów, czyli 60-latek i 65 latków, oraz tych, którzy nadal pozostają aktywni zawodowo. Mogą zyskać po przeliczeniu nawet ponad 100 złotych miesięcznie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: