Skuteczny sposób na nornice, który jest przyjazny środowisku. Ten banalny trik uratuje twoje rośliny

Sposób na nornice w ogrodzie powinien być skuteczny, ale i przyjazny środowisku. Wszystko dlatego, że chociaż nornice wyrządzają szkody w ogrodzie, pełnią też ważną funkcję w łańcuchu pokarmowym zwierząt, zamieszkujących lasy. Proponujemy dobre rozwiązanie.

Nornice są większe od myszy i łatwo je rozpoznać po tym, że mają (przynajmniej w Polsce) rudawy odcień sierści. W Polsce bowiem można spotkać wyłącznie nornicę rudą, która osiąga do 15 cm długości, wliczając w to głowę i ogon. To zwierze z rodziny chomikowatych, które największe szkody w ogrodzie wyrządza z pomocą swoich ostrych zębów. Wyjaśniamy, jak pozbyć się ich z ogrodu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zosia Zborowska odpowiedziała na pytania fanów o mieszkanie. Przy okazji pokazała wnętrze i ogród

Sposób na nornice w ogrodzie, od którego warto zacząć

Zanim zdecydujesz się na radykalne działania, sprawdź, czy nornice zamieszkujące twój ogród nie uciekną po wprowadzeniu niewielkich zmian. Zasadź w ogrodzie rośliny, których nornice nie lubią. Do takich zaliczamy m.in. miętę, czosnek, czarną porzeczkę, wilczomlecz, nostrzyk, koronę cesarską.

Sposób na nornice, który szybko wypłoszy je z ogrodu

Zacznij od regularnego uszkadzania ich tuneli. Jeśli zobaczysz, że wykopały kolejne, kontynuuj działania. Możesz je zatykać, a możesz zalewać wodą. Nornice szybko zorientują się, że nic tu po nich. Odstraszy je też wetknięte do tunelu kilka pasm włosów, liście orzecha włoskiego, lub... cynamon. Tej przyprawy nie lubią szczególnie. Regularne sypanie cynamonu sprawi, że wyniosą się raz-dwa!

Dlaczego sposób na nornice jest konieczny? Te zwierzęta niszczą rośliny

Największe szkody, jakie wyrządzają nornice, to powyjadane nasiona, bulwy, kłącza i cebule kwiatowe. Podgryzają korzenie i pędy, doprowadzając rośliny do obumarcia. Zimą uszkadzają korę drzew.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: