Jak dbać o organizm w upalne dni? Pamiętaj nie tylko o odpowiednim nawodnieniu. Te 4 rzeczy są równie ważne

Lato coraz bardziej daje się nam we znaki. Do naszego kraju co jakiś czas napływają nowe fale upałów. Warto wiedzieć, jak dbać o swój organizm, gdy na zewnątrz panuje bardzo wysoka temperatura. Ważne jest wtedy odpowiednie nawodnienie, ale nie tylko ono.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W trakcie gorących, letnich dni nasz organizm jest szczególnie narażony na przegrzanie, co może prowadzić do udaru cieplnego, a nawet śmierci. Szczególnie niebezpieczne są one dla dzieci i osób starszych, jednak każdy z nas powinien w takim czasie szczególnie o siebie dbać. Wyjaśnimy dziś jak to zrobić.

Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały

Jak dbać o organizm w upalne dni? Jeżeli nie musisz nie wychodź z domu

W upalny dzień, szczególnie w godzinach od 10-11 do około 15-16 (kiedy upał doskwiera najmocniej), z wychodzenia z domu powinny zrezygnować zwłaszcza osoby starsze. Spacery w tym czasie są również niewskazane dla niemowląt i małych dzieci. Najlepiej wychodzić z domu w godzinach porannych lub wieczornych gdy temperatury są niższe.

Gdy jednak musisz opuścić dom w wyżej wymienionych godzinach, pamiętaj, aby:

  • nałożyć odpowiednio wcześniej krem z filtrem na skórę;
  • używać nakrycia głowy
  • Zakładaj na siebie odpowiednie ubrania najlepiej wykonanych z naturalnych tkanin i przewiewne;
  • zaopatrz się w wodę, którą miej zawsze przy sobie i popijaj ją często małymi łykami.

Obiad na upał, czyli co jeść, gdy na dworze panują wysokie temperatury

W momencie gdy na zewnątrz panuje bardzo wysoka temperatura, często nie chce nam się jeść lub brakuje nam sił na przygotowanie posiłku. Powinniśmy jednak również na ten element zwrócić szczególną uwagę. W gorące dni najlepiej jeść potrawy składające się z warzyw i owoców. Doskonale zatem sprawdzą się np. sałatki, ale nie tylko one. Warto swoją dietą wzorować się na tych, którzy z upałem latem mierzą się regularnie. Na pewno sprawdzi się polecana przez lekarzy na całym świecie dieta śródziemnomorska. Obfituje w:

  • surowe warzywa,
  • owoce,
  • lekki nabiał,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • ryby i chude mięso.

Unikaj dań ciężkich, smażonych, tłustych i mięsnych.

Pamiętaj, aby pić dużo wody. Wiemy, jak się nawadniać w upały

Dorosły człowiek powinien wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Woda jest bardzo ważna, ponieważ z niej w 60 proc. składa się nasze ciało. W upalne dni szczególnie powinniśmy zadbać o to, aby dostarczyć jej odpowiednia ilość. Pić ją powinniśmy małymi porcjami, ale często. Więcej powinny spożywać jej kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby uprawiające sport. Niezwykle ważna jest ona także dla ludzi starszych i chorych. Do nawadniania organizmu nadaje się zarówno kranówka, jak i woda mineralna. Wybierając drugą opcję, warto zwrócić uwagę za zawartość mikroelementów. W upalne dni lepiej sprawdzi się ta posiadająca więcej potasu i sodu.

Konsekwencje niewystarczającego nawodnienia w czasie upałów bywają być bardzo poważne. Może to doprowadzić do zawału lub udaru czy obciążyć układ nerwowy, co owocuje apatią i osłabieniem koncentracji.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: