Twój pies źle znosi upały? Te sposoby kosztują grosze, a uchronią go przed przegrzaniem

Nadejście upalnych dni daje się we znaki nie tylko nam, ale także naszym czworonożnym przyjaciołom. W przeciwieństwie do ludzi psy nie mają rozbudowanego systemu chłodzenia, a wysokie temperatury są dla nich szczególnie dotkliwe. Już teraz sprawdź jak w łatwy sposób, możesz pomóc latem swojemu pupilowi!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Letnie, upalne dni to szczególnie trudny czas dla psów. Nasze czworonogi pozbawione są gruczołów potowych, a ich skóra pokryta jest sierścią lub gęstym włosiem. Nie mają one wielu możliwości ochłodzenia swojego organizmu. Dlatego też częstym widokiem podczas wysokich temperatur jest nasz pupil z szeroko otwartym pyskiem i wyciągniętym językiem – szybkie oddychanie może przynieść psu częściową ulgę. W tym niełatwym okresie dla zwierząt warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, dzięki którym pomożesz swojemu czworonożnemu przyjacielowi. 

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę? To naprawdę proste! 

  • Nawadnianie – Mimo że wydawać się to może oczywiste, niewielu z właścicieli psów, pamięta, że woda jest niezbędna także podczas spacerów. Odpowiednie nawodnienie naszego pupila zarówno podczas czasu spędzonego w domu, jak i poza nim to podstawa. Możesz pokusić się o zakup plastikowej butelki, która z pewności ci to ułatwi! Odwodnienie zwierzaka może okazać się wyjątkowo niebezpieczne. Ważne, aby pamiętać, że woda powinna być chłodna – nie zaszkodzi dodanie do niej kilku kostek lodu.
  • Polewanie wodą - Jeżeli twój czworonóg lubi zabawy w wodzie, istnieje wiele ciekawych opcji!  Posiadacze ogrodu mogą wykorzystać zraszacze do stworzenie mgiełki, która schłodzi powietrze. Możesz także postawić psu dmuchany basenik w zacienionym miejscu i polewać wodą z węża. Pamiętaj jednak, że pies musi mieć możliwość leżenia w cieniu - mokra sierść w połączeniu ze słońcem może skończyć się udarem. 
  • Odpowiednia obroża - Warto zmienić obrożę na parcianą lub skórzaną, ponieważ ta wykonana z metalu może poparzyć psa. 
  • Schładzanie - Istnieją proste sposoby na schłodzenie pupila w domu. Możesz zrobić to poprzez położenie na jego grzbiecie mokrego, chłodnego ręcznika. Idealnie sprawdzą się także chłodne płytki w zacienionej łazience. Zostawiając psa w domu zawsze zostawiaj wspomniane pomieszczenie otwarte. Możesz także pokusić się także o zakup maty chłodzącej, której ceny zaczynają się już od 8 złotych! Twój czworonóg zaraz po położeniu się na niej poczuje przyjemny chłód - to wszystko bez konieczności wykorzystywania dodatkowych wkładów. 
  • Zamrożone jedzenie - To niecodzienne rozwiązanie może okazać się zbawiennie w skutkach! Do przygotowanej karmy dodaj rosół i połącz w całość. Następnie umieść w woreczku i zamróź. Już po kilku godzinach możesz podać ją swojemu pupilowi. 
  • Odpowiednia pielęgnacja sierści - Jeżeli twój pies jest posiadaczem długiej, odrastającej sierści, na lato powinien być wystrzyżony. Pamiętaj jednak, że zbyt krótka sierść naraża naszego czworonoga na poparzenie skóry. Warto także pamiętać o regularnym wyczesywaniu pupila. 
  • Chłodzące ubranie - Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z jego istnienia, a jest idealną opcją na spacery w upale! Za niewielkie pieniądze możesz kupić swojemu psu kamizelkę chłodzącą, która przyniesie mu ulgę w najgorętsze dni. Działa ona na zasadzie odparowywania "potu", podobnie jak robi to ludzie ciało, w celu utrzymania chłodu. 

Znasz inny, sprawdzony sposób na ochłodzenie psa w upał? Koniecznie podziel się nim w komentarzu! 

Więcej o: