Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Apolonia Raksa znana szerszej publiczności jako Pola Raksa urodziła się na terytorium obecnej Białorusi, w małym miasteczku Lida. Jej marzeniem nie było aktorstwo. Po ukończeniu liceum rozpoczęła bowiem studia polonistyczne. Zmieniło się to jednak za sprawą wizyty w barze mlecznym.
Raksa do Polski przeprowadziła się z rodziną tuż po II wojnie światowej. Studia polonistyczne zamieniła natomiast na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pod koniec lat 50. w barze mlecznym została bowiem zauważona przez fotografa tygodnika "Dookoła Świata". Zaoferował on jej sesję zdjęciową, która trafiła na okładkę.
W ten sposób Raksa została dostrzeżona przez twórców filmu "Szatan z siódmej klasy". W 1960 roku otrzymała w nim rolę Wandy Gąsowskiej, która jednocześnie była jej aktorskim debiutem. W tym samym roku wystąpiła w "Rzeczywistości" Antoniego Bohdziewicza, a w 1965 roku w "Popiołach" Andrzeja Wajdy.
Prawdziwa popularność nadeszła jednak w 1966 roku, gdy otrzymała rolę Marusi w "Czterech pancernych". Choć początkowo obawiała się, jak zostanie odebrana w roli radzieckiej sanitariuszki, to Polacy ją pokochali. Niestety okazało się, że nie tak wyobrażała sobie tę sławę. "Łatka Marusi" jak sama przyznała dla niej przeszkodą nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym:
Po moich pierwszych filmach uznano, że powinnam grać wyłącznie postacie dziewcząt pięknych, prostych, o łagodnym sercu, a więc typ ról, które określa się mianem 'pierwsza naiwna'. Tak zaszufladkowany aktor zaczyna wzdychać do ról czarnych charakterów.
Kolejni narzeczeni odchodzili w siną dal, bo nie mogli znieść tego ciągłego szarpania mnie za rękaw i pytania widzów: A co z Jankiem?
W latach 1964-1970 Raksa była żoną operatora filmowego, reżysera i scenarzysty Andrzeja Kostenko, z którym ma syna Marcina (1967 r.).
Ponownie głośno zrobiło się o życiu uczuciowym aktorki w latach 80. Nawiązała bowiem romans z o 11 lat młodszym Bogusławem Lindą. Poznali się na jednej z prób w teatrze. Jako że rozpoczynający dopiero karierę Linda nie miał, gdzie spać, 40-letnia wówczas Raksa zaproponowała mu nocleg w swoim domu.
Namiętne uczucie pary nie trwało jednak długo, bo jedynie pół roku. Pierwsze konflikty pojawiły się ze względu na napięte relacje Lindy z synem Raksy, a później doszedł do tego hulaszczy tryb życia aktora.
W 1993 roku powstał ostatni film z udziałem Raksy - "Uprowadzenie Agaty". Do 1997 roku można ją było jeszcze podziwiać w Teatrze. Później Raksa zdała egzaminy i otrzymała uprawnienia projektanta. Poświęciła się modzie i przez jakiś czas prowadziła w "Rzeczypospolitej" rubrykę na ten temat.
Z czasem Pola Raksa całkowicie wycofała się jednak z show-biznesu. Od lat nie udziela wywiadów, nie pozwala się fotografować, nie występuje na scenie ani w telewizji. 14 kwietnia aktorka świętowała swoje 81. urodziny.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina