Czym usunąć żywicę z ubrania tak, aby go nie zniszczyć? Są na to aż 3 banalne domowe sposoby

Zastanawiasz się czym usunąć żywicę z ubrania tak, aby go nie uszkodzić? Jeżeli lubisz częste wycieczki po lesie lub wypady do parku znasz ten problem aż za dobrze. Znamy aż 3 banalne domowe sposoby na pozbycie się jej i uratowanie odzieży.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli jesteś fanem spacerów po lesie, częstych zabaw z psem lub dziećmi w parku, lub lubisz robótki drewniane typu DIY, zapewne dobrze znasz problem plam z żywicy na ubraniach. Nie martw się, odzież taka nie jest skazane na wyrzucenie. Oto kilka domowych metod, które mogą pomoc ci uporać się z tym problemem.

Zobacz wideo Jak usunąć trudne plamy? Domowe sposoby

Czym usunąć żywicę z ubrania tak, aby ich nie uszkodzić?

Plamy z żywicy zdecydowanie należą do jednych z najbardziej uciążliwych do usunięcia. Denerwujemy się, gdy nie możemy usunąć żywicy z rąk, a co dopiero, gdy zauważymy ją na naszych ulubionych ubraniach. Jedną ze skutecznych metod na jej usunięcie jest lód lub po prostu ujemna temperatura. Jak to wykorzystać? Wróż do zamrażarki ubranie, na którym zauważyłeś żywice lub przyłóż do niej kostki lodu. Gdy substancja zostanie zamrożona, z łatwością zdrapiesz górną, twardą warstwę z ubrania. Najlepiej robić to paznokciami lub cienkim nożykiem, ponieważ wtedy masz lepsze wyczucie i nie zniszczysz ubrania.

Jak usunąć żywice z ubrania żelazkiem? Ta metoda jest szybka

Żywicę usunąć możemy także dość popularną metodą z użyciem żelazka. Wystarczy przygotować zabrudzony materiał, na który nakładamy bawełnianą ściereczkę lub tradycyjny papier do pieczenia na wierzch i spód. Żelazko ustawiamy na najwyższą z możliwych temperatur (dobierzmy ją zgodnie instrukcja na metce ubrania) i dokładnie prasujemy zabrudzoną odzież. Taka czynność pozwoli na przeniesienie większej części plamy z żywicy na ściereczkę lub papier do pieczenia.

Jak usunąć żywice z ubrania? Olejek herbaciany jest w tym zadaniu niezastąpiony

Mało kto wie, że olejek eteryczny z drzewa herbacianego to naturalny rozpuszczalnik, który może skutecznie uporać się z plamami z żywicy na naszych ubraniach. Olejek bez problemu ją rozpuści. Jak wykonać takie odplamianie? Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Wacikiem nasączonym olejkiem dotykaj delikatnie do plamy.  
  2. Dla ułatwienia sobie pracy osłoń niepoplamione partie materiału ręcznikiem papierowym, w przeciwnym wypadku dodatkowo pobrudzisz sobie ubranie. 
  3. Ściągnij patyczkiem rozpuszczoną żywicę i potrzyj zabrudzone miejsce wacikiem nasączonym spirytusem. 
  4. Następnie wypierz ubranie w pralce lub ręcznie i gotowe.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: