Pamiętacie Miećkę z serialu Alternatywy 4? Dziś gra w "Na Wspólnej". Poznalibyście ją?

Bożena Dykiel nie tylko wciela się w role charakternych i temperamentnych kobiet, ale sama jest taka na co dzień. Wystąpiła w wielu kultowych produkcjach, w tym m.in. w Alternatywach 4 jako małżonka Stanisława Anioła. Okazuje się, że postać Mieczysławy znanej jako Miećka została specjalnie dopisana do scenariusza po castingu Dykiel.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śladami serialu "Alternatywy 4". Jak teraz wyglądają lokacje z serialu?

Bożena Dykiel urodziła się w 1948 roku w Grabowie. Spędziła tam jednak tylko najmłodsze lata, a później przeprowadziła się do Warszawy do matki i rodzeństwa. Zapędy aktorskie dostrzegła w niej nauczycielka języka polskiego. Postanowiła zapisać Dykiel do szkolnego kółka teatralnego, a później zachęciła ją do aplikowania do szkoły teatralnej. Na PWST udało jej się dostać za pierwszym razem.

 

Małgorzata Foremniak pozwoliła się postarzyć Letnia sukienka Małgorzaty Foremniak jest idealna dla pań po 50-tce

"Alternatywy 4" to niejedyna produkcja, która zapewniła Bożenie Dykiel rozpoznawalność 

Na studiach Dykiel dołączyła do Studenckiego Teatru Satyryków. Zdobywała tam pierwsze doświadczenia u boku Janusza Głowackiego czy Kaliny Jędrusik. Tuż po ukończeniu PWST otrzymała zaś pracę w Teatrze Narodowym. Spektakl "Balladyna", w którym zagrała Goplanę, okazał się prawdziwym sukcesem. 

W 1971 roku aktorka po raz pierwszy pojawiła się natomiast na wielkim ekranie w filmie "Uciec jak najbliżej". Dwa lata później otrzymała angaż do "Wesela" Andrzeja Wajdy, w którym zagrała Kaśkę. O współpracy z wybitnym reżyserem mówiła

Najlepsza szkoła dla młodej aktorki. Coś wspaniałego. Z Wajdą zawsze cudownie mi się pracowało.

Bożena Dykiel doskonale sprawdzała się zarówno w rolach dramatycznych, jak i komediowych. Milionom widzów zapadły w pamięć jej role w "Czterdziestolatku", "Rozmowach kontrolowanych", "Wyjściu awaryjnym" czy "Alternatywach 4". W ostatnim z tych seriali postać miała być zresztą stworzona specjalnie dla niej. Jak wspominała bowiem: 

Miałam zagrać jedną z lokatorek, już nie pamiętam którą, ale podczas jednej z prób, gdy czytaliśmy scenariusz, Staszek Bareja powiedział do mnie: 'Wiesz Bożena, Anioł musi mieć jednak żonę. Jeszcze jej nie napisałem, ale zaraz to zrobię. Czy nie chciałabyś jej zagrać?'. W ten sposób powstała niezapomniana postać Aniołowej. 

Okazuje się, że Dykiel miała również wpływ na imię postaci: 

A jak byś się chciała nazywać? Pytam: Co przez to rozumiesz? No, jak chcesz mieć na imię jako postać filmowa? Wiesz, Stasiu, mój małżonek, jak chce mnie wkurzyć, to mówi do mnie Miecia. Wspaniale, to niech będzie Mietka — wspominała w książce 'Aktorki'.

Teraz dla większości widzów jest znana jako Maria Zięba, w którą od 2003 roku wciela się w popularnym serialu "Na Wspólnej". 

 

Bogdan Kalus Pamiętacie Hadziuka z "Rancza"? Ta rola zaszufladkowała aktora na lata

Bożena Dykiel prywatnie. Aktorka spełnia się nie tylko w życiu zawodowym

Bożena Dykiel od niemal 50 lat jest związana z producentem filmowym Ryszardem Kirejczykiem. Małżeństwo doczekało się dwóch córek oraz czwórki wnucząt. Aktorka często w wywiadach podkreśla, że mimo upływu lat z mężem wciąż doskonale się dogadują.

Aktorstwo to niejedyna pasja Dykiel. Jest nią również gotowanie. Przez pewien czas prowadziła swój program "Z Bożeną Dykiel na ostrzu noża" oraz wydała książkę kucharską "Moje sekrety kulinarne, czyli jak robić, żeby się nie narobić". 

 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: