Czego nie robić podczas upałów? Te czynności przy wysokiej temperaturze mogą być niebezpieczne

Choć wydaje się, że wszyscy doskonale wiemy, jak radzić sobie podczas upałów, to jednak rzeczywistość pokazuje, że jest to nie do końca prawda. Wyjaśniamy czego nie robić podczas wysokich temperatur, aby nie narażać naszego zdrowia. Wiele osób nie wie, że te codzienne czynności przy wysokiej temperaturze stają się niebezpieczne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni, nasz organizm zaczyna się zdecydowanie szybciej męczyć, niż ma to miejsce przy temperaturze nieprzekraczającej np. 25 stopni. W takich warunkach nie powinniśmy wykonywać niektórych czynności, aby dbać o swoje zdrowie. Czego najlepiej unikać?

Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały

Czego nie robić podczas upałów, aby nie narażać swojego zdrowia?

Jeśli temperatura na zewnątrz utrzymuje się w okolicy 30 stopni Celsjusza, zrezygnuj ze zbędnych aktywności fizycznej i ćwiczeń. Gdy ćwiczysz w upale, twój organizm wytwarza więcej ciepła, niż jest w stanie oddać. Pocenie, czyli naturalny proces chłodzenia naszego organizmu, przestaje wystarczać i powoli zaczynasz gotować się od środka, czego skutkiem może być na przykład udar cieplny. Wszelkie aktywności zostaw sobie na godziny poranne albo późne popołudnie.

Jakie są zasady postępowania w czasie upałów, aby zachować zdrowie? Nie pij alkoholu

Zimne piwo wypite zaraz po przyjściu do domu, czy słodki alkoholowy drink sączony podczas odpoczynku na tarasie wydaje się idealnym wyborem na upały. Jednak są one niezbyt dobre dla naszego organizmu. Musimy wiedzieć, że alkohol rozszerza naczynia krwionośne, powoduje wahania ciśnienia i działa moczopędnie. To wszystko sprawia, że zamiast się nawodnić, jeszcze bardziej odwadniamy organizm.

W upalne dni nie pij kawy. Zawarta w niej kofeina podnosi ciśnienie i działa moczopędnie

Podczas bardzo gorących dni powinniśmy zrezygnować też z picia kawy, coli czy napojów energetycznych. Niemal wszystkie zawierają kofeinę, która podnosi ciśnienie. Dodatkowo działają moczopędnie i wypłukują z organizmu magnez i potas odpowiedzialne za równowagę wodno-elektrolitową (a kwas fosforowy zawarty w coli powoduje wypłukiwanie wapnia, który także jest elektrolitem), co w efekcie zwiększa ryzyko odwodnienia, jednej z głównych przyczyn udaru cieplnego.

Czego nie robić podczas upałów? Nie używaj perfum

Ciemne lub swędzące plamki mogą pojawić się na naszym ciele latem gdy używamy dużej ilości perfum. Pod wpływem długotrwałej ekspozycji na silne słońce zawarte w perfumach olejki eteryczne i alkohol mogą mieć działanie podrażniające i uczulające. Chemia zawarta w tym produkcie i słońce to nigdy nie jest dobra para. W upalne dni użyj bezalkoholowej mgiełki zapachowej, która dodatkowo nawilża skórę.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: