Aloes: jak dbać o tę roślinę, aby była bujna i zdrowa? Jest kilka ważnych zasad, o których nie każdy wie

Aloes to w ostatnich latach dość popularna roślina doniczkowa. Nie tylko pięknie ozdabia wnętrze swoim wyglądem, ale posiada też właściwości, które można wykorzystać w kosmetyce i domowej pielęgnacji. Wyjaśnimy dziś jak dbać o nią prawidłowo, aby rosła bujna i zdrowa. Jest kilka ważnych zasad.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Myślisz o kupnie aloesu w doniczce? Musisz więc wiedzieć, że roślina ta ma wiele odmian. Różnią się one między sobą właściwościami, wielkością, a przede wszystkim wyglądem. Aloe Vera to najczęściej pojawiająca się w Polskich domach odmiana, ale wybierać możemy też: aloes drzewiasty, aloes ościsty, aloes uzbrojony. Nie ważne, która z tych roślin pojawi się, w twoim domu wiemy, jak prawidłowo o nią dbać.

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Małgorzata Foremniak pozwoliła się postarzyćLetnia sukienka Małgorzaty Foremniak jest idealna dla pań po 50-tce

Jak znać o aloes w doniczce? Ważne jest odpowiednie podlewanie

Aloes nie jest rośliną trudną w uprawie. Zbiera ona wodę w grubych rozetach liści, aby pozyskać ją w czasie suszy. Dodatkowo jest sucholubny, dlatego podlewaj go tylko raz na dwa tygodnie. Ziemia może wyschnąć do czasu następnego podlewania. Pamętajmy że jeśli ta roślina dostaje za dużo wody, może zacząć gnić. Lepiej, żeby ziemia była trochę za sucha niż zbyt mokra.

Jakie warunki lubi aloes? Zapewnij roślinie odpowiednie stanowisko

Aby roślina była piękna i zdrowa trzeba:

  • zapewnić jej słoneczne stanowisko
  • co 2 tygodnie umiarkowanie podlewać
  • zainwestować w dobrą mieszankę ziemi lub przygotować ją samodzielnie
  • regulować tempo i kierunek wzrostu
  • w razie potrzeby przesadzić
  • do hodowli używać oddychających donic z terakoty lub kamionki
  • przecierać liście wilgotną szmatką od czasu do czasu

Donicę z rośliną należy umieścić w jasnym, nasłonecznionym miejscu. Jeśli aloes nie otrzyma odpowiedniej dawki promieni słonecznych, przestanie rosnąć. Latem, warto umieścić go na zewnątrz np. na balkonie lub w ogrodzie. Pod warunkiem że nie będzie wystawiony na ostre słońce. Może wówczas ulec prześwietleniu, a wtedy liście stracą swój zielony kolor i staną się nieatrakcyjne.

Czym usunąć żywicę z ubrania tak, aby go nie uszkodzić? Są na to aż 3 banalne domowe sposobyCzym usunąć żywicę z ubrania? Są na to aż 3 banalne domowe sposoby

Aloes: jak dbać o tę roślinę, aby była piękna i zdrowa?

Jeżeli nasz aloes jest zdrowy i bujnie rośnie, również powinniśmy dbać o niego w szczególny sposób. Jeśli waga rośliny powoduje jej przechylanie, warto zabezpieczyć liście wspornikami, możesz zwykłe patyki wbić w jego podłoże. Aloes ma ciężkie, soczyste liście dlatego ich duża liczba pojawiająca się w jednym miejscu może przeciążać roślinę. Dlatego ważne jest, aby kontrolować rozrost aloesu i korygować jego odchylenia.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: