Jesteś w ciąży? Lepiej nie podróżuj na Maltę. Turystka ledwo uszła z życiem

- Mamy przywilej bycia obywatelami USA, którzy mieli możliwość wykupienia ubezpieczenia. Bez niego nie moglibyśmy opuścić tej wyspy - wyznał Amerykanin, którego partnerka poroniła w czasie wakacji na Malcie.

Więcej ciekawych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?

Malta to jedyny kraj w Unii Europejskiej, w którym obowiązuje całkowity zakaz aborcji. Przepisy obowiązują od 1981 roku. Za usunięcie ciąży kobiecie grożą nawet trzy lata pozbawienia wolności. Co ciekawe, oficjalnie zakaz aborcji ma pełną akceptację społeczną. Mimo że aborcja to na Malcie temat tabu, wiele kobiet w trudnej sytuacji nie poddaje się i szuka pomocy za granicą. Jak wynika z brytyjskich statystyk, co roku do klinik aborcyjnych w Anglii przyjeżdża około 50-60 kobiet z Malty. Liczba Maltanek, które decydują się na aborcję, jest jednak znacznie wyższa, gdyż dane z innych państw nie są znane. Nieoficjalnie szacuje się, że każdego roku aborcji może dokonywać od 300 do 400 kobiet.

Lekarze nie interweniowali 

O tym, w jak ciężkiej sytuacji znajdują się tamtejsze kobiety, przekonała się niedawno Andrea Prudente. Amerykańska fotografka wybrała się wraz z partnerem na Maltę. Kobieta była w ciąży. Niestety poroniła w 16. tygodniu. Swoje doświadczenia Andrea opisała w mediach społecznościowych. Jej historią zainteresowały się także światowe media - m.in. BBC. 

Mimo że kobiecie odeszły wody płodowe i istniało zagrożenie sepsy, maltańscy lekarze nie chcieli usunąć z macicy niezdolnego do samodzielnego życia płodu. Jak podkreślali, nie mogą tego zrobić ze względu na maltańskie prawo. Gdyby to zrobili, mogliby stracić licencję do wykonywania zawodu. Warto wspomnieć, że międzynarodowe wytyczne dotyczące położnictwa przewidują, że w krytycznych przypadkach, gdy płód nie jest jeszcze zdolny do życia, należy zaoferować  aborcję, by uniknąć zakażenia i śmierci kobiety.

"Mamy przywilej bycia obywatelami USA"

Mimo że życie kobiety było zagrożone, lekarze nie podjęli interwencji medycznej. Pacjentkę poproszono o czekanie i obserwację. Ostatecznie para zdecydowała się na opuszczenie Malty. Ich ubezpieczyciel wysłał z Belgii prywatny odrzutowiec z chirurgiem na pokładzie. Kobieta została przetransportowana bezpiecznie na Majorkę. 

Jak podkreśla jej partner, mieli ogromne szczęście. - Mamy przywilej bycia obywatelami USA, którzy mieli możliwość wykupienia takiego ubezpieczenia. Bez niego nie moglibyśmy opuścić tej wyspy - wyznał partner fotografki. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: