Ile kosztuje rozwód? Kościelny może być znacznie droższy. "Diecezja rządzi się swoimi prawami"

Zacznijmy od zapłaty za pozew. Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, wynosi ona 600 zł. Jednak to nie koniec wydatków związanych z rozwodem cywilnym.

Więcej ciekawych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?

Co istotne, do pozwu musi być dołączony odpis skrócony aktu małżeństwa. Natomiast jeśli rozwodzące się osoby posiadają małoletnie dzieci - także odpisy ich aktów urodzeń. Za każdy z odpisów zapłacimy 22 złote. 

Ile kosztuje rozwód cywilny?

Osoba rozwodząca się korzysta zazwyczaj z pomocy prawnika. Dlatego też mówiąc o kosztach rozwodu nie możemy zapomnieć o wynagrodzeniu dla pełnomocnika. Trudno określić, jaka będzie to kwota, gdyż kancelarie mają różne stawki. Co więcej, jest to także uzależnione od stopnia skomplikowania spraw. 

- Prawo wskazuje jedynie minimalną stawkę honorarium adwokata lub radcy w sprawach rozwodowych. Przy rozwodach bez orzeczenia winy, wynosi ona 720 zł netto. W przypadku postępowania z orzeczeniem o winie - 1080 zł netto - dowiadujemy się z artykułu na Bezprawnik.pl. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku konieczna jest także opłata skarbowa od pełnomocnictwa. Wynosi ona 17 złotych. 

Koszty procesu są podzielone po połowie w przypadku rozwodów bez orzekania o winie. Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy orzekana jest wina którejś ze stron. W takich przypadkach osoba uznana zw inną rozpadu małżeństwa musi zwrócić wszystkie koszty procesu na żądanie strony niewinnej.  

Ile kosztuje rozwód kościelny?

Ile natomiast kosztuje unieważnienie małżeństwa w Kościele Katolickim? Ta kwestia zastanawia wiele osób. Na ten temat wypowiedział się jakiś czas temu adwokat kościelny dr Poczmański Michał. W rozmowie z Money.pl zdradził, że w takich przypadkach musimy być przygotowani na wydatek kilku tysięcy złotych. Ostatecznie może to być więc znacznie większy wydatek niż w przypadku rozwodu cywilnego. 

Każda diecezja rządzi się swoimi prawami. Uśredniając koszty sądowe, to często wpisowe wynosi około 100-200 zł, koszty sądowe to nawet 3 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze opłata biegłego, która może wynieść nawet 500 zł

- zdradził ekspert. 

Unieważnienie małżeństwa poprzedza sprawa przed sądem kościelnym. Rozpatrywana jest ona w świetle prawa kanonicznego. Stronę może (jednak nie musi) reprezentować adwokat kościelny.

Źródła: Bezprawnik.pl, Money.pl

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: