Jak dbać o monsterę, aby zachwycała rozmiarami? Wystarczy przestrzegać kilku banalnych zasad

Zastanawiasz się jak dbać o monsterę, aby rosła bujna a jej liście zachwycały wyglądem i wielkością? Roślina ta ma określone warunki stanowiska, temperatury i czasu podlewania, dzięki którym może osiągnąć oszałamiające rozmiary.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Monstera to roślina pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej. W naturze osiąga bardzo duże rozmiary. Jej wysokość może dochodzić wtedy nawet do 20 metrów. Jednak hodowana w domu po kilku latach może osiągnąć ponad 2 metry co również jest imponujące ze względu na jej okazałe liście. Jak jednak dbać o nią prawidłowo, aby cieszyła nasze oko i dodawała wnętrzu egzotyki? Oto kilka rad.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Jak dbać o monsterę? Ważne jest odpowiednie podparcie

Przez rozmiary, jakie monstera osiąga w naturalnym środowisku naturze monstera to roślina płożąca. Jeśli więc chcemy, by pięła się ku górze, konieczne jest przymocowanie pędów do solidnej podpory. Musimy także pamiętać, że decydując się na jej uprawę w domu, trzeba zapewnienie jej wystarczającej przestrzeni.

Jak dbać o monsterę w doniczce? Ważna jest temperatura i stanowisko

Roślina ta powinna stać w jasnym lub półcienistym miejscu. Pamiętajmy, aby nie umieszczać jej jednak w pełnym słońcu, zwłaszcza latem zbyt silne słońce powoduje przypalenia liści. Za to w miejscu ze zbyt małą ilością światła liście monstery będą małe i bez wcięć, czyli nie zrobią się charakterystyczne dziury.

Warto zapewnić jej także 18–22 st. C, choć zniesie także mniejszą temperaturę, to jednak będzie wtedy wolniej rosła. Zbyt niska temperatura powoduje także powstawanie na liściach monstery ciemnych plam. Co istotne roślina jest wrażliwa na przeciągi.

Kiedy monstera płacze? Roślina ta daje w ten sposób znaczący sygnał

Płacz monstery, to inaczej "gutacja", która jest sygnałem, że roślina stara się poradzić sobie z nadmiarem wody lub soli mineralnych. Należy wówczas zmniejszyć ich ilość. Aby się tak nie działo, warto wiedzieć, że monstera lubi stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. Zatem należy podlewać ją raz w tygodniu, jednak zimą rzadziej.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: