Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dla psów wysokie temperatury mogą być zabójcze, jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio. W jaki sposób to zrobić? Wiele przydatnych wskazówek możecie przeczytać w jednym z naszych ostatnich artykułów. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy sposób na ochłodzenie psa jest dobry. Czego należy unikać? Podpowiadamy.
Psy nie pocą się tak jak ludzie. Gruczoły potowe posiadają jedynie na łapkach między opuszkami. Głównym sposobem, który pozwala im na regulację temperatury ciała, jest dyszenie. Nie powinno nas ono zatem dziwić w upalne dni, ale jedynie do pewnego momentu. Szybki i płytki oddech, osłabienie, dezorientacja, czy fakt, że zwierzę przestaje reagować, powinny nas od razu zaniepokoić. Są to bowiem objawy udaru cieplnego. Prawidłowa temperatura ciała psa to 38-39°C. Jeśli osiągnie ona wartość 41°C, to może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla naszego pupila.
Najgorsze co możemy w tej sytuacji zrobić, to podać psu zimną wodę i polać go bezpośrednio wodą. Czworonóg może bowiem doznać szoku termicznego. Schładzać należy go stopniowo, zaczynając od łapek. Zamiast polewania wodą, dobrym rozwiązaniem będzie też okładanie psa namoczonymi w zimnej wodzie ręcznikami.
Postawienie w ogródku basenu dla psa czy zraszacza to doskonały pomysł na ulżenie mu w letnie dni. Często zabieramy też naszych psich przyjaciół nad jezioro. Tutaj należy jednak pozostać czujnym, jeśli nasz pupil ma dużo podszerstka. Jego zadaniem jest bowiem ochrona zwierzaka przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Musimy natomiast o niego regularnie dbać. Niewyczesany po zimie może wyrządzić mu wiele szkód, na co w rozmowie z DDTVN wskazała Iwona Tarnowska-Ciosek:
To tak, jakby ktoś w lecie wykąpał się w swetrze i w mokrym chodził przez kilka dni. Skóra mokrego psa z niewyczesanym podszerstkiem nie oddycha i staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów. Jednym słowem: dramat.
Nie powinniśmy natomiast przesadzać w drugą stronę tzn. mocno golić lub strzyc psa. Usuniemy w ten sposób jego "warstwę izolacyjną".
Jednym z najpopularniejszych sposobów na schłodzenie psa latem jest ostatnio mata chłodząca. Najlepszym wyborem będą te żelowe. Są bardziej wytrzymałe i nie musimy ich wcześniej wkładać do lodówki czy chłodzić w inny sposób. Uaktywniają się one pod wpływem nacisku psa i działają nawet do kilku godzin. Później wystarczy dać macie przez kilkanaście minut "odpocząć" i jest ponownie gotowa do użytku.
Doskonałą alternatywą dla mat chłodzących będzie po prostu wspomniany namoczony w zimnej wodzie ręcznik. Jeśli mamy w łazience płytki, możemy zostawić psiakowi uchylone drzwi do pomieszczenia, aby mógł się na nich schłodzić.
Jak jeszcze pomóc naszemu czworonogowi? Możemy przygotować lody — psy lubią je tak samo jak ludzie. Ich bazą może być bulion, czy też niektóre owoce lub warzywa. Zamrożone np. w kongu będą pyszną przekąską na letnie dni.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina