Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Marząc o pełnym zieleni mieszkaniu lub ogrodzie nie możemy zapomnieć o starannej pielęgnacji roślin. Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z istnienia przepisów na domowej roboty nawozy do kwiatów, których zastosowanie pomoże wzmocnić je lepiej niż niektóre spośród sklepowych produktów. Do takich odżywek zaliczyć możemy m.in. mleko. Przed wyrzuceniem kartonu lub butelki, przepłucz je letnią wodą i podlej roślinę. Ta prosta i tania odżywka pomoże osiągnąć zdumiewające efekty!
Dlaczego warto stosować mleczny nawóz? Efekty szokują!
Stosowanie nawozu z mleka i wody może przyczynić się do poprawy stanu twoich kwiatów. Taka mieszanka sprawi, że:
- rośliny będą mocniejsze: bogate w wapń mleko przyczynia się do właściwego rozwoju i wzrostu roślin
- liście i łodygi nabierają bardziej soczystej barwy: dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych mleko wzmacnia roślinę - jej liście stają się bardziej mięsiste i zielone, pojawia się więcej kwiatów
- ochronisz rośliny przed grzybami i bakteriami: zawarta w mleku laktoferyna wykazuje działanie grzybobójcze i bakteriobójcze - rozpylona na liściach zabezpieczy roślinę przed licznymi chorobami
- ochronisz roślinę przed wirusami i pasożytami: przyczynia się do tego zawarta w mleku witamina B
Jak przygotować nawóz z mleka i wody? To naprawdę proste!
Mleczna odżywka to preparat, który przygotujesz w mniej niż minutę. Jeżeli w opakowaniu zostało jeszcze dużo mleka, możesz wymieszać odrobinę z wodą w proporcji 1:10. Tak sporządzony nawóz do roślin jest skuteczny, ale nie należy zapominać o przestrzeganiu kilku zasad.
- Rośliny nie powinny być podlewane mlekiem z wodą częściej niż raz na 2-3 tygodnie. Nadmierne stosowanie takiej mieszanki może przynieść odwrotne efekty.
- Nie należy stosować mlecznego roztworu do podlewania roślin w trakcie największych upałów. W przeciwnym razie mleko może skwaśnieć, czego efektem będzie uwydatnianie się nieprzyjemnego zapachu.
- Nie wszystkie kwiaty zareagują na mleko tak samo. Mleczny nawóz bardzo dobrze wpłynie na rośliny o podłożu obojętnym lub zasadowym, natomiast nie powinno się stosować go do ziemi o odczynie lekko kwaśnym.