Nawóz z drożdży do podlewania pomidorów. Będą po nim rosły jak szalone

Czym podlewać pomidory? Znamy doskonały specyfik, który jest nie tylko tani i ekologiczny, ale też chroni warzywa przed chorobami. Jego bazę stanowią... drożdże piekarskie. Regularne podlewanie pomidorów takim nawozem sprawi, że będziemy mogli się cieszyć zdrowymi i obfitymi plonami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy ogórki i pomidory można ze sobą łączyć? [NaZdrowie]

Wbrew pozorom uprawa pomidorów nie należy do trudnych, nic więc dziwnego, że to warzywo tak chętnie wybierane jest do naszych ogródków. Jednym z najważniejszych elementów, o którym należy pamiętać w ich przypadku, jest regularne podlewanie — podczas upalnych dni nawet codziennie. Nie można przy tym zapominać o nawożeniu. Do tego zaś potrzebne będą drożdże. 

Podlewanie pomidorów drożdżami — jakie ma zalety?

Stosowanie nawozu z drożdży niesie za sobą wiele zalet. Wśród najważniejszych znajduje się stymulowanie rozwoju systemu korzeniowego, co przekłada się na przyspieszenie wzrostu rośliny i bujniejsze plony. Ponadto drożdże są bogate m.in. w witaminy z grupy E, B oraz minerały tj. magnez, wapń czy żelazo. Ten produkt, który zazwyczaj wykorzystujemy w kuchni, wspiera rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, zapobiegając powstaniu grzybów chorobotwórczych.

Jak przygotować drożdże do podlewania pomidorów? Są na to dwa sposoby

Do nawozu potrzebujemy jedynie drożdży piekarskich, cukru i wody. Najlepsza będzie deszczówka, która zawiera więcej wartościowych dla roślin składników. Przygotować możemy go na dwa sposoby: 

  1. Nawóz z drożdży sfermentowany - 100 g rozdrobnionych drożdży zasypujemy szklanką cukru i odstawiamy na około 2 godziny. Następnie zalewamy całość 10 l cieplej wody, dokładnie mieszamy i odstawiamy do sfermentowania na tydzień. Po tym czasie otrzymujemy gotowy nawóz do pomidorów. Należy go natomiast rozcieńczyć - 1 szklanka roztworu na 10 l wody.
  2. Nawóz z drożdży niesfermentowany — rozdrobnioną kostkę drożdży zalewamy 10 l ciepłej wody i odstawiamy na godzinę. Nawóz po tym czasie jest gotowy do użycia. 

Co ile podlewać pomidory drożdżami? Należy zachować umiar 

Chcąc osiągnąć najlepsze efekty, nawóz z drożdży warto zacząć stosować już wiosną i kontynuować aż do późnego lata. Nie podlewamy nim jednak pomidorów codziennie. Efekty zobaczymy, używając go nie częściej niż co dwa tygodnie

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: