Jak sprać truskawki? Najlepsze sposoby na plamy z truskawek

Truskawki - pyszne, czerwone owoce pełne witamin. Uwielbiamy je, szczególnie w sezonie. Soczyste owoce stanowią idealną przekąskę solo lub w rożnych daniach i deserach. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy sok z truskawek pobrudzi ubranie? Jak wywabić plamy z truskawek? Sprawdzamy jak sprać plamę z truskawek w łatwy sposób, nie nieszcząc przy tym materiału.

Jak sprać plamę z truskawek? Jeśli zabrudzimy ubranie truskawkami, zwłaszcza te jasne, zwykle panikujemy. Zastanawiamy się czy uprać ubrania od razu, czy może zostawić na później, licząc że pralka sobie z tym poradzi. A jeśli nie? Co robić? Moczyć, trzeć, użyć mydełka na plamy, sody, czy zastosować specjalistyczny detergent? Pomysłów jest wiele, ale najlepsze są te najprostsze. Jak wywabić plamy z truskawek? Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów.

Jak usunąć plamy z krwi, wina i inne trudne zabrudzenia? Zdjęcie ilustracyjne Jak usunąć plamy z krwi, wina i inne trudne zabrudzenia?

Plamy z truskawek - jak sobie z nimi poradzić?

Plamy z truskawek wydają się być uporczywe, ale w rzeczywistości są dość łatwe do usunięcia. Najszybciej pozbędziemy się świeżej plamy, jednak jeśli taka plama zaschnie – nie panikujmy. Sprawdź, jak usunąć plamy z truskawek, poziomek i malin.

Pamiętaj, aby nie wycierać świeżej plamy ściereczką, gdyż można wprowadzić barwnik jeszcze głębiej w tkaninę i utrudnić jej usunięcie. Można za to delikatnie przyłożyć wilgotną ściereczkę, żeby wchłonęła nadmiar barwnika, a następnie zadziałać ciepłą wodą

Jak wywabić świeżą plamę z truskawek?

Ciepła woda

Świeże plamy z truskawek to w zasadzie żaden problem. Usuniesz je bez problemu z pomocą bardzo gorącej, a nawet wrzącej wody (jeśli materiał nie jest zbyt delikatny). To metoda stosowana jeszcze przez nasze babcie. Połóż zabrudzoną tkaninę w wannie, umywalce lub brodziku, a następnie polej gorącą wodą. Plama z truskawek zniknie błyskawicznie. Następnie poczekaj, aż materiał trochę przestygnie i wypierz go jak zwykle.

Zobacz wideo Zobacz też:

Zimna woda na plamy z truskawek

Plamę z truskawek można również polać zimną wodą. Jej nadmiar zbierz z pomocą ręcznika kuchennego. Następnie na zabrudzone miejsce nałóż papkę z proszku do pieczenia i kilku łyżek octu. Papkę spłucz po 15 minutach, a ubranie wypierz.

Zaschnięte plamy z truskawek - jak się ich pozbyć? 

Ciepła woda z octem

Jeżeli plama nie jest już świeża i nie masz pewności, ile czasu „gości" na twoim ubraniu – postaw na wodę z octem. Najlepiej wypierz ręcznie ubranie w ciepłym roztworze wody i octu. Ocet, dzięki swojemu kwasowemu charakterowi, zmiękczy wodę, co pozwoli skutecznie usunąć zabrudzenie.

Mydło do usuwania plam

Jeśli przeoczysz moment, kiedy plama z truskawek była świeża i zaschnie, jeszcze nie wszystko stracone. Aby pozbyć się zaschniętej plamy z truskawek, użyj mydła na plamy. Dostaniesz je w większości sklepów kosmetycznych i z chemią gospodarczą. Zwilż materiał, a następie delikatnie potrzyj mydełkiem plamę z truskawek. Pamiętaj, aby nie trzeć rękami materiału. Po kilkunastu sekundach spłucz całość i wypierz jak zwykle. Białe ubrania możesz spróbować wyczyścić wybielaczem.

Roztwór z sody oczyszczonej i octu jabłkowego

Dobrym rozwiązaniem jest również użycie roztworu octu jabłkowego i proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej. Co ciekawe, soda oczyszczona nie pozostawia na tkaninach żółtych plam i działa jak naturalny wybielacz. Soda jest ekologiczna oraz jest bezpieczna dla alergików.

Zobacz też: Czerwone plamy po owocach? Jak usunąć uporczywe plamy z wiśni?

Więcej o: