Jak prać kołdrę w pralce, aby się nie zniszczyła? Dzięki tym metodom będzie jak nowa

Zastanawiasz się jak prać kołdrę szybko, bez zbędnego wysiłku? Istnieje jeden skuteczny sposób, dzięki któremu będzie wyglądać jak nowa. Wiemy, jak zrobić to poprawnie i tak, aby jej nie zniszczyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Regularne pranie kołdry jest niezwykle ważne, ponieważ jest ona siedliskiem niewidocznych gołym okiem bakterii, kurzu i roztoczy, które mogą być źródłem alergii, trądziku i podrażnienia skóry. Ponadto zbiera się na niej pot, a także złuszczony naskórek, który również należy regularnie usuwać. Jak więc zrobić to prawidłowo?

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Czy można prać kołdrę w pralce? To może zaoszczędzić wiele czasu

Perspektywa ręcznego prania kołdry nie jest niczym przyjemnym. Nic w tym dziwnego często jest ona duża i ciężka, a po zamoczeniu dochodzą kolejne kilogramy. Dlatego wiele osób w sytuacji gdy ich kołdra wymaga odświeżenia, zastanawia się, czy można zrobić to w pralce. Mamy dobrą wiadomość. Okazuje się, że większość współcześnie produkowanych modeli można bez problemu prać w automacie.

Jak prać kołdrę w pralce, by jej nie uszkodzić i nie zniekształcić?

Pierwszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć przygotowania do prania kołdry, powinno być sprawdzenie metki. To na niej znajduje się informacja jak zrobić to prawidłowo. Istotna jest temperatura prania, prasowania i metody suszenia danego modelu. Przyjmuje się, że standardowa temperatura do prania kołdry to 60 stopni. Jest to temperatura, która zabija bakterie i chorobotwórcze patogeny.

Jak prać kołdrę w pralce? Oto instrukcja

Przygotowując się do odświeżenia kołdry, musimy wziąć pod uwagę, że pomimo prania jej w pralce jest to zadanie czasochłonne. Pranie i suszenie jej może zając nawet kilka godzin. Dodatkowo podczas całego procesu może się ona lekko skurczyć. Oto instrukcja jak zrobić to prawidłowo:

  1. Upewnij się, że w poszyciu nie ma dziur.
  2. Do prania kołdry z naturalnym wypełnieniem użyj detergentu bez enzymu. Większość środków piorących posiada go w swoim składzie, jednak może on zadziałać szkodliwe na wypełnienie z puchu i pierza. Straci ono swoje właściwości izolacyjne. Możesz użyć zwykłego detergentu do prania kołder i poduszek ze sztucznym wypełnieniem.
  3. Nastaw pranie w temperaturze 60 stopni (chyba że metka wskazuje inaczej)
  4. Zakończ cykl prania lekkim odwirowaniem.

Suszenie kołdry:

  1. Jeżeli suszanie ma odbyć się w suszarce bębnowej, włóż do niej piłki tenisowe lub gumowe piłki do prania. Piłeczka rozbije wsad tak, by równomiernie rozłożył się w poszyciu.
  2. Po wyjęciu kołdry lub poduszki z suszarki wstrząsaj nią co 15-20 minut, by ochronić wsad przed zbiciem w jednym miejscu.
  3. Kołdra musi wyschnąć przed ponownym użyciem. Pamiętaj, aby nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. One mogą uszkodzić poszycie, w którym mogą pojawić się dziury.
  4. Kiedy poszycie jest już suche, zaleca się wywieszenie kołdry na świeżym powietrzu lub użycie zimnego powietrza w cyklu pracy suszarki.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: