Wynagrodzenie za czerwiec wypłacone w lipcu 2022. Te osoby mogą spodziewać się wyższych pensji

To już oficjalne. Od dziś zaczął obowiązywać Polski Ład 2.0, a to oznacza zmiany również w kieszeniach Polaków. Obniżenie stawki podatku z 17 do 12 procent i rezygnacja z ulgi dla klasy średniej, to tylko część rozwiązań, jakie postanowił wprowadzić rząd. Wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądało ich wynagrodzenie za czerwiec wypłacone w lipcu 2022. Rozwiewamy zatem wszelkie wątpliwości.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Polski Ład, który został wprowadzony od 2022 roku, wprowadził niemałe zamieszanie. Teraz ponownie musimy przygotować się na kolejne zmiany. Czy lepsze? Jak w rozmowie z magazynem "Polska i Świat" TVN24 powiedział Samir Kayyali, doradca podatkowy, to się okaże: 

Polski Ład 2.0 jest dużo lepszy niż Polski Ład 1.0. Co do tego nie mam wątpliwości. Czy jest lepszy niż przepisy obowiązujące w roku 2021? To się tak naprawdę dopiero okaże.

Polski Ład — zmiany od lipca 2022. Polaków czeka ponowna rewolucja

Od 1 lipca wprowadzone zostały nowe regulacje, które wpłyną na finanse milionów Polaków. Wśród najważniejszych zmian znajduje się m.in.: 

  • obniżka PIT z 17 do 12 proc. w skali podatkowej do 120 tys. - obejmie to zarówno pracowników, zleceniobiorców, emerytów, jak i przedsiębiorców rozliczających się w ten sposób, 
  • likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej — przy rozliczeniu rocznym będzie ona mogła być jednak zastosowana, jeśli takie rozliczenie okaże się korzystniejsze, 
  • koniec z podwójnym obliczaniem wysokości zaliczek na podatek dochodowy, 
  • niektórzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Zmiany od 1 lipca 2022. Wynagrodzenia wielu Polaków będą wyglądały inaczej

Jak w praktyce przełoży się to na pensje Polaków? Możemy to zobaczyć na zestawieniu opublikowanym przez Małgorzatę Samborską z Grant Thornton. Ukazane kwoty dotyczą zmian w wynagrodzeniu singla na umowie o pracę, który korzysta z podstawowych kosztów uzyskania przychodów, nie należy do Pracowniczych Planów Kapitałowych i złożył PIT-2. Jak zaznacza Samborska: 

Symulacje mogą się różnić, jeśli nie złożyłeś PIT-2, masz więcej niż 1 miejsce pracy lub źródło dochodów, złożyłeś wniosek o niestosowanie rolowania zaliczek, twoje wynagrodzenie jest zmienne, byłeś na L4, jesteś w PPK, masz podwyższone KUP. 

Wynagrodzenie za czerwiec wypłacone w lipcu 2022. Czy zmiany zauważymy już w najbliższej pensji?

Czy zmiany od 1 lipca wpłyną na naszą wypłatę za czerwiec? Tak, ponieważ decydująca jest data wypłaty, a nie okres, za jaki wynagrodzenie przysługuje. Oznacza to, że jeśli pensa za czerwiec jest nam wypłacana w lipcu, to zostanie już rozliczona według regulacji Polskiego Ładu 2.0

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: