Jak często podlewać kaktusy doniczkowe? Prawdopodobnie robisz to źle. Te triki sprawią, że będą piękne

Zastanawiasz się jak podlewać kaktusy, aby otrzymały odpowiednią ilość wody? Te wyjątkowe rośliny wymagają szczególnego traktowania i choć wydaje się, że obojętna jest dla nich częstotliwość tej czynności, jesteśmy w błędzie. Warto wdrożyć w życie tych kilka zasad, aby były zdrowe i piękne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Każdy z nas ma inne upodobania względem kwiatów ciętych jak i tych doniczkowych. Jedni będą mieli w swoich salonach np. wiele paprotki, inni postawią na kaktusy. Wbrew powszechnej opinii te drugie potrzebują równie dużo uwagi i opieki co inne domowe rośliny.

Zobacz wideo Odśwież kaktusy po zimie. Podpowiadamy, jak odpowiednio o nie zadbać

Kinga Rusin "Coraz młodsza" Kinga Rusin w fenomenalnej sukience! Identyczne od 49 zł

Jak podlewać kaktusy prawidłowo?

Niewłaściwe podlewanie kaktusów najczęściej prowadzi do ich obumarcia. Założenie, że wywodzące się z półpustynnych terenów kaktusy nie potrzebują zbyt wiele wody to jedynie powielany mit. Rośliny te wprost kochają wodę i potrzebują jej sporo do właściwego rozwoju i kwitnienia. Choć prawdą jest, że potrafią wytrzymać bez niej naprawdę długo, to w tym czasie nie rosną i nie kwitną, a jedynie wegetują.

Co ile podlewać kaktusy, aby rosły zdrowe i piękne?

Nie ma jednoznacznych wytycznych co do częstotliwości nawadniania kaktusów. Przyjmuje się, że powinno robić się to średnio raz na 2-3 tygodnie. Pamiętając przy tym, że zbyt rzadkie i skąpe podlewanie kaktusów w okresie wegetacji źle wpływa na ich wzrost i kwitnienie. Pod żadnym pozorem nie dopuśćmy do tego, aby pędy tej rośliny zaczęły się marszczyć i kurczyć. Z kolei nadmiar wody w podłożu powoduje ich gnicie.

Jak dbać o monsterę, aby zachwycała rozmiarami? Wystarczy przestrzegać tylko kilku banalnych zasad Jak dbać o monsterę, aby zachwycała rozmiarami? Przestrzegaj tych zasad

Jak dbać o kaktusy? Jest kilka ważnych zasad, które warto wdrożyć w życie

Aby nasz kaktus pięknie się rozwijał warto wdrożyć w życie kilka zasad mówiących o tym jak dbać o te wyjątkową roślinę:

  1. Kaktusy podlewamy metodą podsiąkową. Należy nalać niewielką ilość wody do miski i do tej wody wstawić doniczki z kaktusami, pozwalając, aby cała ziemia przeszła wilgocią.
  2. Kaktusy lepiej podlewać rzadko, a obficie niż często, ale małymi dawkami wody. Kaktusy podlewamy, dopiero gdy ziemia w doniczce jest sucha na całej głębokości
  3. Im wyższa temperatura otoczenia, tym więcej wody potrzebują kaktusy. Dlatego w czasie upalnego lata może się okazać, że kaktusy trzeba obficie nawadniać nawet co kilka dni!
  4. Latem podlewamy kaktusy wieczorem, a wiosną i jesienią — rano. Podczas gorących i słonecznych letnich dni aparaty szparkowe kaktusów się zamykają. Otwierają dopiero pod wieczór, by rozpocząć proces transpiracji i zacząć uzupełniać zapasy wody.
  5. Zimą kaktusów nie podlewa się wcale. Zimą kaktusy powinny przejść w stan spoczynku. Przestają wówczas rosnąć i pobierać wodę z podłoża. Dlatego od września stopniowo ogranicza się podlewanie kaktusów, aby przygotować je na okres zimowej suszy.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: