Świadectwo szkolne, żeby dostać ślub kościelny? "Jeszcze numer buta pana młodego. A od młodej badanie ginekologiczne"

Suknia z welonem i ślub kościelny to marzenie wielu młodych par. Niestety wymagania księży skutecznie zniechęcają przyszłe małżeństwa, aby wstępować w związek małżeński.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl 

 Lista wymagań przed ślubem

Artykuł opublikowany w serwisie kobieta.gazeta.pl "Absurdalne wymagania księdza przed ślubem. ‘Ostatnie świadectwo z oceną z religii’" wzbudził olbrzymie emocje wśród czytelników. Okazuje się, że problemy w nim przedstawione są częstsze niż moglibyśmy się spodziewać.

W przyszłym roku planuje zawrzeć związek małżeński. Zdecydowałam się na ślub kościelny. Choć nie do końca zgadzam się z przekonaniami księży, to w samego Boga wierzę. Bez wahania zarezerwowałam więc datę i godzinę w kościele. I na tym koniec, bo do ślubu jeszcze ponad rok. Poprosiłam jednak znajomą, aby przesłała mi listę wymagań, które trzeba spełnić, aby przyjąć sakrament kościelny. To, co mi wysłała, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Byłam zdziwiona, kiedy zobaczyłam podpunkt z kopią ostatniego świadectwa szkolnego, na którym widnieje ocena z religii

- powiedziała nam Magda.

Na liście wymagań znajdują się:

  • Akt chrztu i bierzmowania, jeśli mieliśmy bierzmowanie (zaświadczenia są ważne 6 miesięcy i będą potrzebne do spisania protokołu, a ten będzie spisywany 2/3 miesiące przed ślubem)
  • Zaświadczenie o odbyciu kursu przedmałżeńskiego
  • Zaświadczenia o odwiedzeniu poradnia rodzinnej
  • Kopia ostatniego świadectwa szkolnego, na którym widnieje ocena z religii
  • Zaświadczenie z Urządu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa 
  • Pozwolenie na spisanie protokołu z parafii, do której obecnie należymy

Kopia świadectwa ze szkoły zdziwiła nie tylko Magdę. W komentarzach pod tekstem i w mediach społecznościowych internauci ironizują:

Jeszcze numer buta Pana młodego A od młodej badanie ginekologiczne
A o świadectwa świadków i rodziców nikt nie prosił?
To nie tylko ten ksiądz, bo takim świadectwem trzeba się okazać wszędzie przystępując do sakramentu małżeństwa
Zobacz wideo Karolina Pisarek o ślubie. Goście nie mają wyjścia, muszą się dostosować

Zdaniem internautów

Zdania naszych czytelników są jednak podzielone. Niektórzy uważają, że skoro ktoś decyduje się na ślub kościelny, powinien być świadomy wszystkich warunków i konsekwencji.

Robicie sensację z tego, co zawsze obowiązywało, aby tylko dogryźć księżom. Są przepisy i nikt łaski nie robi. Nikt nikogo nie zmusza do ślubu ,,na pokaz"
Nie rozumiem zdziwienia. Skoro ktoś decyduje się ma udział w takim przedsięwzięciu to do końca, ze wszystkimi konsekwencjami. Czystość przedmałżeńska, nauki, bierzmowania itd. A nie 8 miesiąc i suknia z welonem.

- uważają niektórzy. A inni celnie zauważają:

I coraz mniej ślubów przez te wymysły
Więcej o: