Jak pielęgnować pieniążek? Roślina ta ma szczególne znaczenie, o którym mało kto wie

Jak pielęgnować pieniążek? Roślina ta jest małowymagająca, jednak nie akceptuje niektórych błędów. Ma także szczególne znaczenie, o którym mało kto wie. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób można uzyskać jej sadzonki, jest to dużo prostsze, niż może się wydawać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kwiat pieniążek to bardzo popularna roślina, którą możemy spotkać w wielu domach. Warto jednak wiedzieć, jak o nią dbać, aby rosła zdrowa i cieszyła nasze oko pięknymi listkami. Mało kto wie, że posiada ona szczególne znaczenie.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Kwiat pieniążek. Skąd wzięła się jego nazwa?

Pilea peperomiowata (pilea peperomioides), wielu miłośnikom natury znana bardziej jako kwiat pieniążek, choć posiada też kilka innych nazw, ta stała się najpopularniejsza. Wszystko za sprawą bardzo charakterystycznych, okrągłych listków, które kształtem przypominają małe monety. To, jaką wielkość osiągają jej listki i ona sama zależy od warunków, w jakich rośnie. Na odpowiednim stanowisku i poddana odpowiedniej pielęgnacji osiąga zazwyczaj około 30 centymetrów wysokości oraz wytwarza listki o średnicy od 5 do 10 centymetrów.

Jak pielęgnować pieniążek? Roślina ta nie jest zbyt wymagająca

Jakie więc są odpowiednie warunki dla pieniążka? Warto zapewnić mu określone warunki:

  1. Jeśli chcemy w pełni cieszyć się jej urodą, musimy zapewnić pilei widne stanowisko z rozproszonym światłem.
  2. Preferuje wilgotne powietrze. 
  3. Pieniążek wymaga temperatury pokojowej przez cały rok (zimą ok. 18-20°C, natomiast latem 20-25°C).
  4. Pilea lubi też żyzne, lekko wilgotne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH
  5. Znosi przejściową suszę i będzie się dość dobrze czuć z typowej ziemi kwiatowej. Nie lubi on jednak permanentnie wilgotnej ziemi, która może powodować u niego przegnicie korzeni.

Kwiat pieniążek: znaczenie. Mało kto o nim wie

Wielu roślinom w domu przydziela się specjalne właściwości lub znacznie. Tak jest także w tym przypadku. Dużo osób uważa, że popularny pieniążek odpowiedzialny jest za powodzenie finansowe. Jest doskonałym prezentem na nowe mieszkanie i nowy początek.

Kwiat pieniążek: rozmnażanie jest bardzo proste

Rozmnożenie tej rośliny jest niezwykle proste, ponieważ roślina bardzo często wypuszcza sadzonki korzeniowe, które wystarczy oddzielić od macierzystej rośliny i włożyć na kilka dni do wody. Po wypuszczeniu korzeni wystarczy sadzonkę umieścić w doniczce z odpowiednią ziemią i dać o nią w wyżej wymieniony już sposób.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: