Rośliny owadożerne to oryginalna ozdoba domu. Odpowiednio zadbane pomogą też w walce z muchami i komarami

Jeżeli szukasz do domu oryginalnej żywej ozdoby, rośliny owadożerne powinny cię zainteresować. Bez problemu można uprawiać je w doniczce. Jeżeli odpowiednio o nie zadbamy, odwdzięczą się, zjadając np. komary i muchy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli marzy nam się w domu jakaś oryginalna ozdoba, bez wątpienia powinniśmy postawić na rośliny owadożerne. Przedstawiciele tej grupy wabią i chwytają zwierzęta za pomocą różnie przystosowanych w tym celu liści pułapkowych oraz odżywiają się pokarmem zwierzęcym. Ofiarami są najczęściej owady, pajęczaki, niewielkie skorupiaki stąd pochodzi ich nazwa. Może być to więc także metoda na pozbycie się z domu np. komarów czy much.

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Gdzie występują rośliny owadożerne?

Rośliny potocznie nazywane owadożernymi prawidłowo określamy mianem mięsożernych. W naturze występują głównie w siedliskach, które są wyjątkowo niekorzystne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dla innych gatunków, np. w szczelinach skał, na terenach piaszczystych, torfowiskach wysokich i przejściowych oraz w wodach oligotroficznych.

Rośliny owadożerne w Polsce

W Europie występuje tylko 37 gatunków, spośród około 650 roślin mięsożernych z kolei na terenie samej Polsce możemy spotkać cztery rodzaje, czyli: aldrowanda, rosiczka, tłustosz oraz pływacz. A spośród nich 14 różnych gatunków. Są one pod ścisłą ochroną siedliskową i gatunkową. 

Jednak w domu możliwa jest także hodowla takich roślin niewystępujących naturalnie w naszym środowisku jak kapturnica (sarracenua) czy cefalotus bukłakowaty. Najszerzej reprezentowany przez gatunki i odmiany jest rodzaj rosiczka. Występujące w Polsce rośliny mięsożerne z tego rodzaju to między innymi:

  • rosiczka pośrednia,
  • rosiczka okrągłolistna,
  • rosiczka przylądkowa,
  • rosiczka długolistna,
  • rosiczka drosera,
  • rosiczka Alicji.

Jak dbać o rośliny owadożerne?

W związku, z tym że rośliny te są wyjątkowe, potrzebują też takiego traktowania. Oto kilka zasad jak o nie dbać, aby pięknie rosły:

  1. Rośliny owadożerne powinny mieć stale wilgotne, ale nie mokre podłoże. Bardzo istotne jest, aby woda do ich podlewania była miękka (twarda woda, zawierająca kamień, powoduje powstawanie białych plam). Prostym sposobem na zmiękczenie wody jest jej przegotowanie i pozostawienie do wystygnięcia i wytrącenia na dnie soli. Dobrze sprawdza się też woda destylowana.
  2. Stanowisko powinno być jasne, ale nie słoneczne, zazwyczaj o większej wilgotności powietrza.
  3. Dla roślin owadożernych najlepsza jest gleba o odczynie kwaśnym (pH od 3 do 5). Polecana jest mieszanina torfu lub ziemia do storczyków.
  4. Przesadzania jest zabiegiem, który wykonuje się raz na 2-3 lata na wiosnę, kiedy korzenie rośliny zaczną przedostawać się na zewnątrz doniczki, a torf, w którym rosną, będzie zbity.
  5. Zaleca się ponadto, aby rośliny stały na podstawkach z wodą, która podwyższa również wilgotność powietrza.
  6. Zimą rośliny owadożerne należy chronić przed przegrzewaniem, czyli nie stawiać ich w pobliżu kaloryferów.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: