Jak pozbyć się grzyba ze ściany i usunąć plamy z pleśni? Te tanie domowe sposoby rozwiążą problem

Wiele osób szuka odpowiedzi na to jak pozbyć się grzyba ze ściany i usunąć plamy z pleśni. W pierwszej kolejności należy zlokalizować przyczynę ich powstania. Następnie możemy skorzystać z kilku domowych i skutecznych metod na ich zlikwidowanie.

Niestety w niektórych domach możemy spotkać się z nieestetycznymi plamami pleśni na ścianach. Nie jest on spowodowany brakiem czystości w pomieszczeniach. Do jego powstania przyczynia się wilgoć i często zła konstrukcja budynku. Wiemy, jak pozbyć się wciąż powstających plam.

Zobacz wideo Jak udrażniać rury? Domowe sposoby

Co zrobić, żeby nie wychodził grzyb na ścianie?

Zanim przejdziemy do sposobów na pozbycie się grzyba, warto wiedzieć, dlaczego pojawia się on na naszych ścianach. Dzięki temu będziemy mogli dojść do źródła problemu i go wyeliminować. Oto główne przyczyny:

  1. Wysoka wilgotność powietrza: jeśli nie zapewnisz odpowiedniej wentylacji w domu, ale głównie w kuchni i łazience, powietrze staje się wilgotne. Takie warunki i odpowiednia temperatura sprzyjają rozwojowi grzybni.
  2. Źle wykonana izolacja budynku lub jej brak: rozwojowi grzybów sprzyjają tzw. mostki termiczne, czyli luki w konstrukcji budynku, przez które traci on ciepło. Najczęściej powstają one w miejscach połączeń dachu i stropu ze ścianami domu.
  3. Nieprawidłowa wentylacja budynku: plamy na ścianach sypialni lub salonu pojawiają się również wtedy, gdy system wentylacji wywiewnej w Twoim domu szwankuje. Jeśli rzadko wietrzysz pomieszczenia i nie zapewniasz odpowiedniego przepływu powietrza, zwiększa się prawdopodobieństwo powstania grzyba na ścianie w każdym pomieszczeniu.

Jeżeli zlokalizujemy problem występujący w naszym domu i o wyeliminujemy, grzyb nie powinien wracać.

Jak pozbyć się grzyba ze ściany domowym sposobem?

Pleśń i grzyb to nazwy często używane zamiennie, jednak są to dwa różne zjawiska. Choć gdy się pojawią, wyglądają podobnie, to mogą wyrządzić bardzo różniące się szkody. Pleśń jest bardziej powierzchowna, natomiast grzyb wnika w struktury budynku. Grzyb na ścianie ma najczęściej postać czarnych plam, a pleśń natomiast w zależności od rodzaju może mieć różne barwy: biały, szary, zielony, żółty, niebieskawy lub czarny.

Jeżeli na twojej ścianie pojawił się grzyb, najskuteczniejszą metodą na jego pozbycie się są specjalne środki chemiczne, które możemy kupić w sklepach. Jednak są one toksyczne i szkodliwe dla zdrowia. Substancje te więc możemy spróbować zastąpić domowymi metodami. Jednym z nich jest ocet spirytusowy. Ma o działanie grzybobójcze. Jak to wykorzystać? Oto instrukcja:

  • Dokładnie osusz ścianę
  • ocet spirytusowy rozcieńczony w stosunku 4:1 z wodą
  • Rozprowadź w miejscu, w którym pojawił się grzyb.
  • Po 15 minutach należy zmyć środek.

Jak usunąć plamy z pleśni? Jest kilka sposobów

Jeżeli na naszej ścianie pojawił się nieestetyczny nalot pleśni i nie doszło do uszkodzenia powierzchni ściany, usuwamy w pierwszej kolejności nalot i przebarwienia przy pomocy wilgotnej szczotki o sztywnym włosiu. Następie możemy wykorzystać jeden ze skutecznych domowych sposobów:

  1. Woda utleniona działa bakteriobójczo i umożliwia przede wszystkim usunięcie nieestetycznego nalotu ze ściany.
  2. Podobny efekt można uzyskać również z pomocą roztworu wody z solą lub sodą. Wystarczy, że zmieszasz składniki tak, aby powstała gęsta piana i nałożysz to na plamy.
  3. Coraz częściej stosuje się również olejek z drzewa herbacianego, który wykazuje silne działanie grzybobójcze. Po zmieszaniu tej substancji z wodą uzyskasz domowy środek na pleśń, który należy zostawić na ścianie na 2-3 doby, a następnie zmyć i osuszyć ścianę.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: