Dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci to nawet 1338,44 zł. Nie każdy jednak otrzyma taką samą kwotę

Dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci może zasilić konta nie tylko mam, ale równiej ojców. Ważne jest, aby spełniali konkretne kryteria. Jeżeli tak się stanie, świadczenie to będzie wypłacane co miesiąc dożywotnio. Jednak nie dla każdego oznacza to taką samą sumę pomiędzy.

Dodatek do emerytury za urodzenie czwórki dzieci to potoczna nazwa świadczenia Mama 4 plus. O pieniądze z tego tytułu można ubiegać się już od 1 marca 2019 roku. Program ten za cel stawia sobie zapewnienie niezbędnych środków do utrzymania się rodzicom, którzy posiadali minimum czworo dzieci i w związku z tym nie podjęli pracy zarobkowej lub musieli z niej zrezygnować.

Zobacz wideo Czy ma taki głos jak mama? I jak wygląda? Poznajcie córkę Krystyny Czubówny

Komu przysługuje dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci

Matki lub samotni ojcowie, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, mogą starać się o dodatek do emerytury z tytułu programu Mama 4 plus. Aby jednak otrzymać pieniądze, trzeba spełnić też kilka innych warunków:

 • osiągnąć wiek emerytalny — u kobiet ukończone 60 lat, u mężczyzn 65 lat,
 • otrzymywanie emerytury (lub renty) mniejszej niż ta minimalna lub nieposiadanie prawa do niej,
 • brak innego dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania,
 • przebywanie na terenie Polski,
 • niekaralność,
 • obywatelstwo polskie lub prawo pobytu,
 • opieka prawna nad dziećmi (mogą być adoptowane).

Ile wynosi dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci? Nie każdy otrzyma taką samą kwotę

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci podlega corocznej waloryzacji, ponieważ wynosi dokładnie tyle, co kwota najniższej emerytury w danym roku. W związku z tym w 2022 roku jest to 1338,44 zł brutto. Warto jednak dodać, że kwotę taką otrzymają jedynie osoby nieuprawnione do żadnego świadczenia pieniężnego typu emerytura czy renta. Pozostałe osoby otrzymają środki tylko jeżeli ich świadczenie jest niższe niż minimalna emerytura w danym roku, ponieważ suma tego dodatku i emerytury nie może przekraczaj kwoty 1338,44 zł.

W praktyce oznacza to tyle że jeżeli rodzic spełnia warunki otrzymania dodatku, ale pracował i posiada prawo do świadczenia wynoszącego więcej niż wyznaczona powyżej kwota, nie otrzyma pieniędzy z programu Mama 4 plus.

Jak i gdzie złożyć wniosek o matczyną emeryturę? Potrzebne są dokumenty

Jeżeli starasz się o pieniądze z programu Mama 4 plus, czyli za urodzenie lub wychowanie czwórki dzieci, musisz złożyć odpowiedni wniosek w placówce ZUS lub KRUS. Potrzebny do tego druk znajdziesz na stronach tych urzędów lub w ich salach obsługi klientów. Do wniosku należy jednak dołączyć takie dokumenty jak:

 • akty urodzenia dzieci
 • informacje o numerach pesel twoich dzieci
 • informacje o twojej sytuacji osobistej lub materialnej
 • inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: