To pewne! Ci seniorzy otrzymają podwójną emeryturę co miesiąc. Należy jednak złożyć wniosek nie tylko w ZUS

Przy obecnych bardzo wysokich kosztach życia zapewne nie jednemu seniorowi marzyłaby się podwójna emerytura co miesiąc. Okazuje się, że jest to możliwe. Potrzebne są jednak oddzielne wnioski i dwa zupełnie inne urzędy, które je przyjmą. Spełnić trzeba także określone kryteria.

W miesiącach, w których na konta seniorów wpływaj trzynastki i czternastki, emeryci mogą odetchnąć z ulgą. Dodatkowe środki pozwalają na wypełnienie luki finansowej, która często powstaje gdy pojawiają się niespodziewane wydatki, a pobierane świadczenie jest niskie. Okazuje się, jednak że są sytuacje, w których można pobierać dwa świadczenia co miesiąc dożywotnio. Spełnić trzeba jednak warunki i złożyć wnioski.

Zobacz wideo Sroczyński i Lubnauer o 500+ i emeryturach. Ostra wymiana zdań w Porannej rozmowie Gazeta.pl

Komu należy się podwójna emerytura, wypłaca na co miesiąc? Otrzymają ją np. seniorzy pracujący za granicą

Każdy emeryt, który pracował w ciągu swojego życia legalnie w Polsce, a następnie poza granicami naszego kraju może ubiegać się o dwa świadczenia. Przysługuje im w takiej sytuacji emerytura z ZUS za pracę wykonywaną w Polsce i emerytura z kraju, w którym również pracowali odpowiednią ilość lat. Dla przykładu dopiero po 5 latach pracy w Niemczech uzyskuje się prawo do ubiegania się niemiecką emeryturę. Trzeba pamiętać, także że wiek emerytalny może się różnić w zależności od kraju. Niezbędne są także odpowiednie wnioski do obydwu urzędów.

Podwójna emerytura co miesiąc także dla służb mundurowych. W tym przypadku nastąpiły zmiany w świadczeniach

Służby mundurowe także przez wiele lat mogły ubiegać się o dwa świadczenia emerytalne. Tak zwaną emeryturę cywilną i emeryturę wojskową, którą wypłacały dwa różne urzędy. Dzieje się tak ze względu na to, że w Polsce nie można otrzymywać dwóch różnych świadczeń z jednego miejsca. Niestety, w 2021 roku podjęto decyzję o tym, że osoby, które rozpoczęły służbę po 2 stycznia 1999 r., mają prawo tylko do jednego świadczenia. Mogą natomiast wybrać tę, która bardziej im się opłaca. Wówczas wnioskują w ZUS lub ZER MSWiA.

Podwójna emerytura: można uzyskać ją z KRUS i ZUS

Na podwójną emeryturę mogą liczyć także rolnicy. Dostaną ją jednak tylko ci, którzy płacili w ciągu lat swojej pracy, składki do ZUS-u i KRUS-u. Sytuacja ta dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które podlegały zarówno ubezpieczeniu rolników przez co najmniej 25 lat, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu. Emeryt składa wówczas wniosek o przyznanie mu emerytury w dwóch urzędach ZUS i KRUS. Obie emerytury wpływają na jego konto dożywotnio.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: