Czego nie podlewać gnojówką z pokrzywy? Tych roślin lepiej nią nie nawozić

Każdy ogrodnik ceni sobie naturalne sposoby nawożenia roślin. Są proste w wykonaniu i stanowią niezwykle wartościowy pokarm dla wielu roślin w ogrodzie. Świetnie odstraszają również uporczywe szkodniki. Jak wykonać popularną gnojówkę z pokrzywy? Sprawdź, jakich roślin lepiej nią nie podlewać.

Pokrzywa zwyczajna znajdująca się w naszym ogrodzie to roślina o wielu właściwościach. Jest wykorzystywana w lecznictwie, kulinariach, ale również może znaleźć zastosowanie w pielęgnacji i uprawie roślin. Jak? Jest bazą do stworzenia bardzo cennego naturalnego nawozu.

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy? Przepis na 10 l nawozu

Chcąc przygotować nawóz z pokrzywy, wystarczy kilka rzeczy. Znajdź pojemnik, który będzie odpowiedni do przygotowania gnojówki, np. wiadro lub beczkę. Unikaj używania metalowych czy betonowych naczyń. Następnie zbierz pokrzywy, najlepiej młode liście. Zebrane pędy wraz z liśćmi potnij na drobne kawałki i umieść na dnie pojemnika. Na 10 litrów wody przygotuj 1 kg pokrzyw. Zalaną całość umieść w cieniu, z dala od domu. Przykryj naczynie gazą, żeby nie dostały się tam insekty. Staraj się codziennie mieszać gnojówkę przez okres 2 tygodni.

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzywy?

Gnojówka z pokrzyw stanowi cenny pokarm dla wielu warzyw i roślin. Pomaga również zwalczać szkodniki i choroby grzybowe, takie jak: mszyce, miseczniki, przędziorki, mączniaka prawdziwego i rzekomego oraz szarą pleśń. Nawóz zawsze należy stosować w rozcieńczeniu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny lubią nawóz z pokrzywy. Zaliczają się do nich: cebula, czosnek, fasola, groch, rododendron, azalia oraz wrzos.

Ile warte jest prowadzenie domu? Przeczytaj o naszej akcji i przelicz swój niewidzialny etat na pensję [KALKULATOR]

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: