Jak uratować białe pranie? Ten naturalny sposób kosztuje 2,5 zł, a zadziała lepiej niż wybielacz

W pośpiechu wrzuciłaś nieposegregowane ubrania do pralki i w rezultacie otrzymałaś zafarbowane pranie? Mamy na to sposób! Z pomocą przychodzą banalnie proste i tanie domowe rozwiązania, które bez użycia chemicznych środków pozwolą ci ponownie cieszyć się ulubionymi białymi elementami garderoby.

Wszyscy znamy to doskonale. Wystarczy krótka chwila nieuwagi, jedna różowa skarpetka wrzucona przypadkiem do pralki z białymi ubraniami i niemały problem gotowy. Zafarbowane elementy garderoby nie muszą jednak dłużej spędzać ci snu z powiek! Co więcej, chemiczne środki wybielające nie są jednym rozwiązaniem. Przedstawiamy banalnie proste i tanie domowe sposoby, dzięki którym uratujesz ulubioną białą koszulę, spodnie, sweter i wiele więcej!

Domowe sposoby na wybielenie zafarbowanego prania. To naprawdę proste! 

  • liście laurowe i soda oczyszczona 

Ten sposób stosowały zarówno nasze mamy, jak i babcie. Co więcej, jest nie tylko banalnie prosty w użyciu, ale też wyjątkowo tani — za saszetkę sody oczyszczonej i liści laurowych zapłacimy w sklepie ok. 2,5 zł! Od czego zacząć? Wystarczy, że przygotujesz prosty napar. Kilka liści laurowych zalej wodą, a następnie zagotuj. Po lekkim ostudzeniu dodaj 1-2 łyżeczki sody oczyszczonej i dokładnie wszystko wymieszaj. Tak przygotowaną miksturę przelej do miski, w której zamoczysz zafarbowane ubrania. Pozostaw je na kilka godzin i po upływie wyznaczonego czasu wypierz w pralce. 

  • sok z cytryny 

Nie jest niczym odkrywczym, że cytryna znana jest ze swoich właściwości wybielających. Doskonale sprawdzi się także przy ratowaniu zafarbowanych w praniu białych ubrań! Wystarczy, że dwie cytryny pokroisz w grube plastry, przełożysz do dużej miski i zalejesz ciepłą wodą. Możesz także dodać kilka kropli wody utlenionej, dzięki której uaktywni się sok ze wspomnianego owocu lub łyżeczkę proszku do pieczenia. Do tak przygotowanej mikstury włóż zabarwione ubrania. Pozostaw na godzinę, następnie wypłucz i tradycyjnie nastaw pranie. 

  • skorupki z jajek 

Czy kiedykolwiek słyszałaś o wykorzystaniu skorupek jajek przy wybielaniu prania? Jeśli nie, koniecznie musisz spróbować. Mimo że sam pomysł może wzbudzać kontrowersje, jego działania potrafią, być zbawienne w skutkach. Wystarczy, że pokruszone skorupki z 2-3 jajek wrzucisz do lnianego woreczka lub dokładnie zawiniętą oraz związaną gazę i włożysz razem z ubraniami do pralki. Następnie nastaw tradycyjne pranie, z użyciem proszku do prania. Jeżeli masz do czynienia z mocno zafarbowanymi częściami garderoby, możesz wykorzystać kilka woreczków ze skorupkami. 

Więcej o: