Jak pozbyć się chwastów z trawnika domowymi sposobami? Te triki są tanie i ekologiczne

W sezonie wiosennym i letnim wielu właścicieli domów zastanawia się jak pozbyć się chwastów z trawnika. Nie trzeba od razu w tym celu kupować sklepowej chemii, ponieważ istnieją na to domowe i ekologiczne sposoby.

Jeżeli na twoim trawniku wciąż pojawiają się nowe chwasty, potrafi to wyprowadzić z równowagi. Przecież marzeniem wielu posiadaczy domu z ogródkiem jest posiadanie idealnego czystego i zielonego trawnika. Te domowe sposoby sprawią, że pozbędziesz się szybko tego powracającego problemu.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Warto wiedzieć, z czym mamy odczynienia

Zanim poznamy domowe sposoby zwalczania chwastów, warto wspomnieć, że te pojawiające się na trawniku dzielą się na różne gatunki. Najpopularniejszy podział to chwasty:

  • jednoliścienne (najczęściej przypominają trochę źdźbła trawy, ale są przy tym większe i nieco inaczej rosną),
  • dwuliścienne (babka zwyczajna i lancetowata, gwiazdnica pospolita, jaskier rozłogowy, tasznik pospolity, koniczyna biała, szczawik zajęczy, rogownica pospolita),
  • mech.

Przy każdym rodzaju trzeba wdrożyć nieco inne działania, które pozwolą na usunięcie pozbycie się chwastów.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika domowymi sposobami? Wykorzystaj alkohol

Jeżeli posiadamy niewielki trawnik i nie mamy czasu pielić go ręcznie, dobrze sprawdzi się oprysk z roztworem alkoholu. Aby przygotować ten domowy preparat potrzeba:

  • 30 ml alkoholu (wódki lub spirytusu),
  • 2 szklanki wody
  • kilku kropel mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń.

Składniki mieszamy ze sobą w spryskiwaczu. Gotowy preparat rozpylamy jedynie na liście chwastów, dlatego najlepiej sprawdzi się przy gatunkach dwuliściennych. Zabieg należy wykonywać w południe, w słoneczny dzień. Alkohol zawarty w oprysku rozłoży warstwę woskową na liściach chwastów, przez co staną się wrażliwe na promienie słoneczne i ulegają silnemu poparzeniu i uschnął.

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Wypróbuj tę skuteczną metodę

Trawa najlepiej wzrasta w glebie, której poziom pH utrzymuje się na poziomie od 6,0 do 6,5. Pojawiający się na niej mech preferuje jednak podłoże o nieco niższym odczynie pH, tj. ok. 5,5. Jeżeli pojawił się on w twoim ogrodzie to dla ciebie informacja, że odczyn ziemi jest zbyt kwaśny. Warto w tej stacji przeprowadź test kwasowości gleby. Jeśli jest zbyt kwaśna, trzeba zmienić jej odczyn na bardziej zasadowy. Aby uzyskać taki efekt, możemy zastosować popiół drzewny np. z ogniska czy kominka. Bardzo ważne jest jednak, aby popiół pochodził ze spalania naturalnego drewna, gdyż podczas spalania drewna malowanego lub lakierowanego wydzielają się groźne dla środowiska substancje toksyczne.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: