Skuteczny sposób na nornice uratuje twoje rośliny. Dodatkowo jest ekologiczny i kosztuje grosze

Jeżeli w naszym ogrodzie pojawią się nornice, mogą spowodować niemałe szkody. Aby temu zapobiec, zaraz po zauważeniu ich obecności należy odpowiednio reagować. Te domowe sposoby sprawią, że gryzonie te zmienią miejsce swojego bytowania bardzo szybko.

Nornice to drobne gryzonie, wyrządzające często spore szkody gdy tylko pojawią się w ogrodach. Wyjadają one nasiona, owoce, cebulki, ale także uszkadzają korzenie roślin i obgryzają korę młodych drzew. Aby szybko się ich pozbyć, należy zastosować kilka domowych metod na raz. Przedstawimy dziś kilka z nich.

Zobacz wideo Kopiec kreta

Jak rozpoznać nornicę? Warto wiedzieć, z jakim szkodnikiem mamy do czynienia

Czasem możemy mieć problem z określeniem czy do naszego ogrodu zawitał kret, czy też nornica. Oba szkodniki podgryzają rośliny, co prowadzi do ich szybkiego więdnięcia oraz kopią tunele. Jednak nornice nie zostawiają po sobie charakterystycznych kopców takich jak krety. Na trawniku będziemy mogli dostrzec natomiast niewielkie dziury, mające po ok. 5 cm średnicy. Ciało tego gryzonia jest owłosione w kolorze brązowo-szarym, natomiast ogon raczej nagi lub z nielicznymi włoskami. Na lekko zaostrzonym pyszczku znajdują się dość duże, czarne oczy. Lecz zwierzęcia tego raczej nie zobaczymy w dzień na powierzchnie wychodzi wtedy jedynie gdy doskwiera im głód.

Znasz ten skuteczny sposób na nornice? Wykorzystaj nielubiane zapachy

Jeżeli chcesz zapobiec odwiedzinom nornicy z wyprzedzeniem, warto podczas aranżacji ogrodu zasadzić te, których nornice nie lubią. Do takich zaliczamy m.in. miętę, czosnek, czarną porzeczkę, wilczomlecz, nostrzyk, koronę cesarską. Jeżeli jednak gość ten już rozgościł się na dobre, warto zasypywać jego norki i zalewać je wodą, a także wsypywać do ich wnętrza cynamon.

Co ważne należy koncentrować się wyłącznie na wypłoszeniu ich z ogrodu. Choć nornice są szkodliwe w ogrodach, nie powinniśmy ich zabijać, gdyż pełnią bardzo ważną rolę w przyrodzie.

Domowy sposób na nornice. Wykorzystaj hałas

Odstraszacze dźwiękowe własnej roboty również mogą pomóc nam pozbyć się tych małych gryzoni z ogrodu. Możemy wykonać go, wkopując pod skosem butelkę. Wiatr, wpadając w butelkę, będzie wydawać zawodzący dźwięk, który odstrasza nornice. Zrobić możemy też odstraszacz, wbijając w ziemię metalowe pręty a na nich umieścić puste puszki. Ta metoda poza samym dźwiękiem będzie emitować też wibracje wprost do ziemi, których nornice nie lubią. Wykorzystać można też klasyczne wiatraki. Wtykając je w okolicach norek.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: