Jak pozbyć się karaluchów z domu? Wiemy, czego nie lubią te owady. Masz to w swojej kuchni

Szukasz odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się karaluchów z domu? Choć problem ten nie jest prosty w rozwiązaniu, wiemy, jak sobie z nim poradzić. Kilka przydatnych rzeczy w walce z nimi znajduje się w twojej kuchni.

Jeżeli w twoim domu zadomowiły się karaluchy, musisz szybko działać. Te znienawidzone owady zajmują mieszkania kawałek po kawałku a po dłuższym czasie ich bytowania ciężko je wytępić. Wiemy, jak rozpoznać to stworzenie i się go pozbyć.

Zobacz wideo Szklana butelka z kapslem i brak otwieracza? 5 sposobów na otwarcie butelki

Jak rozpoznać karalucha? Ich wygląd jest charakterystyczny

Karaluchy są to inaczej karaczany, zwane blatta orientalis. Kolor ich ciał jest ciemnobrązowy, a wielkość dochodzi maksymalnie do 3 cm. Potrafi on wspinać się po szorstkiej powierzchni bez problemu, jednak zupełnie nie radzi sobie z powierzchnią gładką. Samce wyposażeni są dodatkowo w skrzydła, które pokrywają 2/3 ich odwłoków, z kolei samice mają skrzydełka wyłącznie szczątkowe. Odżywiają się materiałem organicznym wszelkiego pochodzenia. Nieobojętnie przejdą obok resztek jedzenia, ale żywią się także papierem, skórą i tkaninami. Przenoszą one także liczne patogeny, robaki i inne pasożyty. Udokumentowane jest przenoszenie przez karaluchy następujących chorób:

 • gruźlica,
 • czerwonka,
 • dur brzuszny,
 • cholera,
 • paraliż dziecięcy,
 • zapalenie wątroby typu B.

KaraluchKaraluch RHJ/iStock.com

Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy?

Płaskie, podłużne i owalne ciało tych owadów pozwala im na przeciskanie się przez niewielkie szczeliny i pęknięcia. Nogi i czułki karalucha rejestrują najmniejszą wibrację. Żerują w nocy, dlatego czasem ciężko zauważyć, że zadomowiły się w naszym domu. Możemy jednak zwrócić uwagę na pewne oznaki:

 1. Pojawić może się wylinka. Jest to stara skóra w postaci przeźroczystej skorupki, leży często w pobliżu gniazda.
 2. Zauważyć możemy złożone jaja, które mają wielkość połowy ziarnka kawy.
 3. Pojawiające się odchody. Wyglądają jak drobiny zmielonej kawy i mają długość około milimetra. Na ścianach i innych pionowych powierzchniach punkty odchodów tworzą najczęściej liniowy ślad.
 4. Zauważymy ślady żerowania na produktach żywnościowych i opakowaniach.

Jak pozbyć się karaluchów z domu? Wprowadź dobre nawyki

Jeśli zobaczy się w mieszkaniu jednego albo dwa osobniki, znaczy to, że w ukryciu przebywają ich setki. Zabicie jednego lub kilku osobników wiele nie zmieni. Niestety w tym przypadku najlepiej kierować się do specjalistów, którzy pomogą nam pozbyć się problemu. Sami możemy jedynie uprzykrzyć im życie w naszym mieszkaniu poprzez trzymanie się kilku zasad:

 1. Zbieramy od razu wszelkie resztki jedzenia. Dotyczy to zarówno blatu kuchennego, jak i zakątków za piekarnikiem albo lodówką lub w miejscu ich spożywania.
 2. Zmywamy naczynia zaraz po użyciu i nie pozostawiać ich na noc w zlewie.
 3. Każdego dnia wynosimy z mieszkania odpadki organiczne.
 4. Dokładnie sprzątamy łazienkę i usuwamy również resztki mydła i kosmetyków.
 5. Żywność zaczynamy przechowywać w zamkniętych naczyniach, najlepiej szklanych, porcelanowych, ceramicznych albo z tworzywa sztucznego.
 6. Naczynia zwierząt domowych regularnie czyścimy i nie zostawiamy otwartej karmy.

Dodatkowo warto obniżyć temperaturę w naszych mieszkaniach, ponieważ karaluchy nie przepadają za chłodem. Drażni je też hałas i intensywny zapach kocimiętki, liści laurowych czy octu.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: