Sposób na ćmę bukszpanową. Wydaj 3 zł i pozbądź się problemu. Ten domowy oprysk jest niezawodny

Bukszpan to chętnie wybierana roślina do ogrodowych kompozycji. Niestety jej liście i młode pędy często uszkadzane są przez tzw. ćmę bukszpanową. Jak się jej pozbyć? Trzeba to zrobić niezwłocznie po dostrzeżeniu larw, inaczej już po kilku tygodniach będziemy mogli pożegnać się z naszymi krzewami.

Dorosły osobnik ćmy bukszpanowej ma skrzydełka z charakterystyczną białą lub jasnobrązową obwódką. Ich "ofiarami" pada nie tylko bukszpan, ale też często irga, laurowiśnia, ostrokrzew czy trzmielina. W miesiącach od kwietnia do września rośliny te są najbardziej narażone na ich atak. Jak pozbyć się szkodników z naszego ogródka?

Zobacz wideo Sposób na ogórki małosolne z torebki foliowej

Patrycja Kazadi Kazadi rozpaliła Instagram nowym zdjęciem. "Miałaby Pani litość nad nami"

Sposób na ćmę bukszpanową. Wystarczą dwa składniki 

Szare mydło, dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, doskonale sobie poradzi z żerującymi na naszych roślinach ćmami bukszpanowymi. Musimy jedynie 75 g mydła zetrzeć na tarce i rozpuścić w 5 l ciepłej wody. Po ostudzeniu oprysk przelewamy do butelki z atomizerem i dokładnie pokrywamy nim zaatakowane kwiaty. 

Oprysk z octu na ćmę bukszpanową. Niezawodna metoda na tego szkodnika

Ocet to doskonały produkt, który sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale też przy porządkach domowych, a także jak się okazuje w ogrodzie. Musimy jedynie rozcieńczyć go w proporcji 1:10 z wodą. Dla lepszego efektu warto dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń. Nie należy jednak stosować takiego oprysku codziennie, gdyż może on negatywnie wpłynąć na nasze rośliny.

Kwiaty Jak nawodnić kwiaty podczas urlopu? Proste triki na podlewanie roślin

Pomocny może okazać się też... tytoń. Oprysk na ćmę bukszpanową

W walce z ćmą bukszpanową poleca się również oprysk z tytoniu. Można go stosować raz na 3 tygodnie. Należy przygotować wywar z 0,5 kg liści tytoniu i 5 litrów wody, a następnie zostawić całość na dobę. Po tym czasie możemy spryskać nim rośliny. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: