Jak dbać o gwiazdę betlejemską, żeby była bujna i zdrowa przez cały rok? Kilka prostych trików

Wiele osób może zastanawiać się jak dbać o gwiazdę betlejemską przez cały rok. Roślina ta z powodzeniem, może rosnąć w naszych domach nie tylko zimą. Wystarczy wdrożyć w życie tych kilka trików, aby była bujna i zdrowa.

Większości z nas gwiazda betlejemska kojarzy się wyłącznie ze świętami Bożego Narodzenia. Jednak okazuje się, że ta wyjątkowa roślina może pozostać z nami przez cały rok. Wystarczy jedynie odpowiednio o nią zadbać a z dużym prawdopodobieństwem, zaskoczy nas piękną czerwienią w kolejne grudniowe dni. 

Izabela Janachowska Izabela Janachowska zaskakuje rozmiarem torebki. To praktyczny hit! "Wow"

Zobacz wideo Szklana butelka z kapslem i brak otwieracza? 5 sposobów na otwarcie butelki

Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Ten proces jest istotny

Gwiazda betlejemska hodowana w domu lubi wilgotne podłoże. Jednakże nie powinno być ono nadmiernie mokre. Ważne jest, aby nadmiar wody nie zalegał w podstawce pod doniczką. Kiedy poinsecja jest przelana, staje się narażona na proces szybkiego gnicia. Z kolei kiedy gwiazda betlejemska jest nadmiernie przesuszona, wówczas jej liście tracą swoją jędrność i robią się suche. W chwili, gdy podlejemy gwiazdę betlejemską, po zauważeniu takich objawów, liście odzyskają swoją witalność, ale te niżej położone i tak opadną po pewnym czasie.

Częstotliwość podlewania tej rośliny powinna więc być uzależniona od warunków, jakie panują w danym pomieszczeniu. W ogrzewanych wnętrzach ziemia znajdująca się w doniczce może wysychać w bardzo szybkim tempie. Proces ten może zajść nawet w ciągu jednego dnia. Dlatego warto, jest sprawdzać codziennie za pomocą dłoni, jaki jest stan podłoża w doniczce. Jeżeli będzie ono suche do głębokości 2 cm, roślinę należy podlać. Przeciętnie podlewanie rośliny powinno odbywać się co 2 do 7 dni. Jednakże nie ma tu sztywnej reguły.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską? Pamiętaj o kilku aspektach

Kwiat gwiazda betlejemska wymaga od nas szczególnego traktowania. Kiedy zamierzamy uprawiać ją w domu, warto wiedzieć, jakie warunki powinniśmy jej przygotować, aby rosła bujna cały rok:

  1. Optymalną dla niej temperatura to 15 do 21 stopni Celsjusza. Spadki poniżej 10 stopni mogą powodować uszkodzenia liści, a tym samym nadmierne ich tracenie.
  2. Kwiat ten źle reaguje na przeciągi, zarówno jeżeli chodzi o powiewy zimnego, jak i ciepłego powietrza. Zatem donicę warto ustawiać na osłoniętych stanowiskach, z dala od okien oraz drzwi.
  3. Rośliny te powinny być trzymane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, które są często wietrzone, ponieważ źle znoszą zanieczyszczone powietrze. W przeciwnym razie mogą z niej osypywać się liście.
  4. Jeżeli chodzi o nawożenie gwiazdy betlejemskiej, to warto przeprowadzać ten proces w okresie kwitnienia - raz na dwa tygodnie. Nie warto jednak śpieszyć się z nawożeniem nowo zakupionych kwiatów. Jeżeli gwiazda betlejemska była kupiona przed Bożym Narodzeniem, wówczas podlewanie z nawozem płynnym może odbyć się w okolicach stycznia.

Jak pozbyć się karaluchów z domu? Wiemy, czego nie lubią te owady. Jedną z tych rzeczy masz w swojej kuchni Jak pozbyć się karaluchów z domu? Wiemy, czego nie lubią te owady

Gwiazda betlejemska: kwiat ten wymaga zimowania. Traci on swoje liście, ale ty go nie wyrzucaj

Gwiazda betlejemska kwitnie w okresie Bożego Narodzenia, a potem zamiera, zrzucając liście. W takim momencie nie należy jej wyrzucać, a wystarczy dokładnie przyciąć jej pędy. Najlepiej zrobić to nad 2 lub 3 pąkiem. Dotyczy to oczywiście wszystkich pędów. Zabieg pobudzi roślinę do wytwarzania kolejnych liści, pozwoli jej także na spoczynek i zregenerowanie sił przed kolejnym sezonem wegetacyjnym.

Po tych czynnościach roślina powinna przez okres 4-6 tygodni stać w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Nie należy jej wtedy ani podlewać, ani nawozić. Dopiero po upływie tego czasu możemy postawić ją na nowo w jej miejscu. Roślinę w tym czasie warto przesadzić do świeżej ziemi. Gwiazda betlejemska dostosowuje swój wzrost do możliwości rozwojowych korzeni. Jeśli chcesz, by rosła coraz większa, musisz przesadzać ją do większych doniczek.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: