Dodatek do emerytury po 65 roku życia to nawet 1000 złotych. Jest kilka sposobów na ten zastrzyk gotówki

Dodatek po 65 roku życia może być wypłacany w wielu formach. Istnieją różne dodatki dla seniorów, a w przypadku każdego z nich obowiązują inne warunki. Największe, mogą wynieść nawet 1000 złotych miesięcznie. Kto je otrzyma i gdzie złożyć wniosek? Odpowiadamy.

Emeryturę można powiększyć o odpowiedni dodatek, jeśli tylko emeryt, lub emerytka spełnią określone warunki. Mogą uzyskać 100 złotych więcej, 200, ale nawet i tysiąc. Wystarczy wniosek, wiek emerytalny i... kryteria dochodowe. Tłumaczymy, kto może się o nie ubiegać.

Zobacz wideo Szymon Hołownia odpowiada na pytania o program

Dodatek do emerytury po 65 roku życia dla strażaków i nie tylko. ZUS nie wypłaci tych pieniędzy

Dodatek do emerytury po 65, ale i 60. roku życia mogą dostać ci seniorzy i seniorki, którzy aktywnie brali udział w akcjach ratowniczych Ochotniczej Straży Pożarnej. Znaczenie ma 25 lat doświadczenia, ale też poświadczenie z OSP, że taka osoba wykazała się szczególnym zaangażowaniem. Dodatek wynosi 200 złotych do emerytury co miesiąc i wypłacany jest dożywotnio. Od niedawna pieniądze należą się również seniorom, oraz seniorkom, którzy w przeszłości działali w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Pieniędzy nie wypłaca ZUS, a wnioski należy kierować do miejskiego lub powiatowego komendanta Straży Pożarnej.

Anna Lewandowska Anna Lewandowska zrobiła furorę sukienką w tym kolorze. Podobne za 83 zł

Dodatek do emerytury po 65 roku życia dla mam i nie tylko. To nawet 1000 złotych

Emeryturę można zasilić nawet o 1000 złotych, będąc emerytowaną mamą. W szczególnych przypadkach również tatą, ale pieniądze są kierowane w tym przypadku głównie do kobiet. Chodzi o program "Mama 4+" który przewiduje dofinansowanie emerytury dla kobiet, które w swoim życiu wychowywały czwórkę, lub więcej dzieci, ale zrezygnowały z pracy, na rzecz pełnienia opieki. Jeśli matce nie przysługuje emerytura, czyli po prostu wynosi 0 złotych, wówczas na jej konto co miesiąc wpłynie minimalna emerytura, która podlega waloryzacji i w 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto. Jeśli jej emerytura jest mniejsza niż minimalna, zostanie uzupełniona o tyle, aby dorównywała minimalnej. Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mamy mogą składać zarówno osobiście, jak i drogą elektroniczną na stronie ZUS. W przypadku mężczyzn pieniądze przysługują, kiedy dzieci zostały osierocone, albo porzucone przez matkę. Kolejne kryteria w przypadku obojga rodziców, to brak środków niezbędnych do życia, obywatelstwo polskie lub prawo pobytu, oraz zamieszkanie w Polsce.

Iza Kuna Iza Kuna pokazała, jak tańczy na rurze. "Z jaką lekkością to robisz"

Dodatek do emerytury po 65 roku życia, ale tylko dla nielicznych

Emeryturę można "podwyższyć" składając również wniosek o ponowne jej przeliczenie. Nie jest to jednak opcja zyskania zastrzyku gotówki dla każdego seniora, czy seniorki. Ze względu na zmieniające się tablice dalszego dłuższego trwania życia w GUS, można zyskać nawet kilkaset złotych, składając wniosek, z tym że nie każdy wniosek zostanie przyjęty. Pieniądze może otrzymać ta osoba, która po przyznaniu świadczenia pracowała i odprowadzała składki emerytalne. Wnioskować można raz na rok.

Więcej o: