Emeryturę można powiększyć o odpowiedni dodatek, jeśli tylko emeryt, lub emerytka spełnią określone warunki. Mogą uzyskać 100 złotych więcej, 200, ale nawet i tysiąc. Wystarczy wniosek, wiek emerytalny i... kryteria dochodowe. Tłumaczymy, kto może się o nie ubiegać.
Dodatek do emerytury po 65, ale i 60. roku życia mogą dostać ci seniorzy i seniorki, którzy aktywnie brali udział w akcjach ratowniczych Ochotniczej Straży Pożarnej. Znaczenie ma 25 lat doświadczenia, ale też poświadczenie z OSP, że taka osoba wykazała się szczególnym zaangażowaniem. Dodatek wynosi 200 złotych do emerytury co miesiąc i wypłacany jest dożywotnio. Od niedawna pieniądze należą się również seniorom, oraz seniorkom, którzy w przeszłości działali w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Pieniędzy nie wypłaca ZUS, a wnioski należy kierować do miejskiego lub powiatowego komendanta Straży Pożarnej.
Emeryturę można zasilić nawet o 1000 złotych, będąc emerytowaną mamą. W szczególnych przypadkach również tatą, ale pieniądze są kierowane w tym przypadku głównie do kobiet. Chodzi o program "Mama 4+" który przewiduje dofinansowanie emerytury dla kobiet, które w swoim życiu wychowywały czwórkę, lub więcej dzieci, ale zrezygnowały z pracy, na rzecz pełnienia opieki. Jeśli matce nie przysługuje emerytura, czyli po prostu wynosi 0 złotych, wówczas na jej konto co miesiąc wpłynie minimalna emerytura, która podlega waloryzacji i w 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto. Jeśli jej emerytura jest mniejsza niż minimalna, zostanie uzupełniona o tyle, aby dorównywała minimalnej. Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mamy mogą składać zarówno osobiście, jak i drogą elektroniczną na stronie ZUS. W przypadku mężczyzn pieniądze przysługują, kiedy dzieci zostały osierocone, albo porzucone przez matkę. Kolejne kryteria w przypadku obojga rodziców, to brak środków niezbędnych do życia, obywatelstwo polskie lub prawo pobytu, oraz zamieszkanie w Polsce.
Emeryturę można "podwyższyć" składając również wniosek o ponowne jej przeliczenie. Nie jest to jednak opcja zyskania zastrzyku gotówki dla każdego seniora, czy seniorki. Ze względu na zmieniające się tablice dalszego dłuższego trwania życia w GUS, można zyskać nawet kilkaset złotych, składając wniosek, z tym że nie każdy wniosek zostanie przyjęty. Pieniądze może otrzymać ta osoba, która po przyznaniu świadczenia pracowała i odprowadzała składki emerytalne. Wnioskować można raz na rok.