Wiemy, kiedy wypłata 14. emerytury! Tylko w te dni ZUS przeleje dodatek. Kwoty nie będą jednakowe

Ile wyniesie 14 emerytura 2022 netto? Kiedy wypłata dodatku? Nad tym zastanawiają się seniorzy, którzy z niecierpliwością oczekują dodatku z ZUS. W odróżnieniu od trzynastej emerytury nie zostanie on wypłacony jednak wszystkim. Zdradzamy zatem wszystkie najważniejsze informacje dotyczące czternastek.

Zgodnie z zapowiedziami rządu czternastki trafią do około 9 mln seniorów, a jej wypłaty rozpoczną się już wkrótce. Nie wszyscy mogą spodziewać się jednak dodatkowego zastrzyku gotówki na swoich kontach. Choć wniosek nie jest potrzebny, to środki trafią jedynie do wybranych emerytów. 

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

14. emerytura 2022 - dla kogo zostanie wypłacona?

O przyznaniu czternastej emerytury decydują dwa czynniki. Środki trafią bowiem do seniorów, którzy nabędą prawo do świadczenia do dnia 24 sierpnia 2022 oraz spełnią określone kryterium dochodowe. W tym roku podobnie jak w ubiegłym łączne miesięczne świadczenia seniora, który chce otrzymać 14. emeryturę, nie mogą przekraczać 2900 zł brutto. 

Czternasta emerytura w 2022. Ile wyniesie dodatek?  

Dochody osiągane przez seniora będą miały też wpływ na wysokość czternastki. Na pełną kwotę świadczenia, czyli 1217,98 zł netto mają szansę tylko osoby, które nie przekroczą wyżej wspomnianego progu. W stosunku do pozostałych będzie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". 

Kiedy wypłata 14. emerytury w 2022? To pewne! Tylko w te dni

Wiadomo już, że 14. emerytura będzie wypłacana w okresie od 25 sierpnia do 20 września 2022 roku. Kiedy dokładnie środki te wypłyną na konta seniorów? Zależy to od tego, kiedy ZUS wpłaca comiesięczne świadczenie. Czternastka zostanie bowiem wypłacona wraz z nim, a zatem będzie to jedyne w następujące dni: 25 sierpnia, 5 września, 6 września, 9 września (gdyż 10 przypada w sobotę), 15 września lub 20 września. 

Więcej o: