Czym podlewać pomidory, aby były bujne? Ta metoda dodatkowo ochroni je przed zarazą ziemniaczaną

Wiele osób zastanawia się latem czym podlewać pomidory, aby rosły bujne i miały pokaźne plony. Znamy skuteczną domową metodę za grosze, która dodatkowo pomoże ochronić rośliny przed zarazą ziemniaczaną.

Aby nasze krzaki pomidorów przyniosły nam pokaźne plony, musimy zadbać, aby rośliny te były zdrowe i odpowiednio odżywione. Istnieje jedna domowa metoda, która pomoże odpowiednio zadbać o naszą uprawę.

Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Co to jest zaraza ziemniaczana? Jest niezwykle groźna dla roślin

Zaraza ziemniaka to jedna z najgroźniejszych chorób roślin psiankowatych, w tym pomidorów. Występuje ona niezależnie od tego czy posiadamy jeden krzak na balkonie, czy całą plantację w gruncie. Jest jednak niezwykle groźna dla rośliny i potrafi spustoszyć całą uprawę. Wywoływana jest przez Phytophthora infestans — patogen grzybopodobny. Jego przetrwalniki zimują w resztach roślinnych pozostawionych w glebie lub na jej powierzchni fragmentach ziemniaków i pomidorów. Bardzo łatwo się także przenosi.

Oprysk z drożdży na pomidory i nawóz wspomogą wzrost roślin

Stosowanie przygotowanego samodzielnie nawozu i oprysku z drożdży niesie za sobą wiele zalet. Wśród najważniejszych znajduje się stymulowanie rozwoju systemu korzeniowego u pomidorów. To przekłada się na przyspieszenie wzrostu rośliny i bujniejsze plony. Drożdże są bogate także m.in. w witaminy z grupy E, B oraz minerały tj. magnez, wapń czy żelazo, dzięki czemu dodatkowo odżywi roślinę. Metoda ta ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Wspiera rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, zapobiegając powstaniu grzybów chorobotwórczych w tym zarazy ziemniaczanej.

Czym podlewać pomidory, aby rosły bujne? Wykorzystaj nawóz z drożdży

Aby wykonać samodzielnie nawóz z drożdży, potrzebujemy:

  1. 100 g drożdży piekarskich;
  2. 0,5 litra mleka 3,2%;
  3. 10 litrów wody.

Drożdże należy rozpuścić w mleku, a następnie rozcieńczyć roztwór 10 litrami wody. Nie podlewamy nim jednak pomidorów codziennie. Efekty zobaczymy, używając go nie częściej niż co dwa tygodnie. Jeżeli chcemy użyć tej mieszanki jako oprysk, a nie nawóz dodajmy około 1 łyżki płynnego szarego mydła, dzięki temu ciecz będzie lepiej utrzymywała się na liściach.

Więcej o: