Jak prać buty w pralce? Unikaj tych środków do prania. Mogą zniszczyć obuwie

Jak prać buty w pralce, aby ich nie zniszczyć? Nie jest to trudne, o ile pamiętamy o kilku wskazówkach. Nie wszystkie środki stosowane przez nas na co dzień, sprawdzą się bowiem przy praniu obuwia.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że nie każdy rodzaj obuwia nadaje się do prania w pralce. Najlepiej zapoznać się z informacją umieszczoną przed producenta na metce. Jeśli takiej nie ma, to na pewno nie powinniśmy prać mechanicznie szpilek, butów skórzanych, zamszowych czy z ozdobami tj. ćwieki. To niejedyne elementy, o których musimy pamiętać.

Zobacz wideo Szklana butelka z kapslem i brak otwieracza? 5 sposobów na otwarcie butelki

Jak prać buty w pralce? Trzeba zacząć od odpowiedniego przygotowania obuwia

Zanim włożymy buty do pralki, musimy wyjąć z nich sznurówki oraz wkładki, a także pozbyć się większych zabrudzeń. Jest to bardzo istotne, jeśli nie chcemy uszkodzić urządzenia. Zatem piach, błoto, trawę czy liście strzepujemy lub usuwamy szczotką. Kolejnym krokiem jest włożenie obuwia do woreczka ochronnego. Nie mając takiego w domu, możemy wykorzystać stary koc lub ręcznik. Dopiero wtedy umieszczamy buty w pralce. 

Nie wszystkie środki można dodać do prania obuwia. Jak prać buty w pralce, aby ich nie zniszczyć?

Chcąc uniknąć uszkodzenia butów, program powinien być nastawiony na maksymalnie 30 stopni i jak najniższe obroty. Warto wyłączyć również opcję wirowania. Rodzaj stosowanych środków także odgrywa dużą rolę. Nie musimy kupować specjalnych detergentów, gdyż proszek do prania świetnie sobie poradzi ze wszelkimi zabrudzeniami. Kategorycznie unikamy natomiast płynów zmiękczających i do płukania. 

Suszenie butów jest równie ważne jak ich pranie

Na tym jednak nie koniec. Suszenie jest także bardzo ważnym etapem dla zachowania jak najlepszej kondycji obuwia. Nie możemy wystawiać ich bowiem na słońce czy kłaść na kaloryferze. W ten sposób zmianie może ulec ich kształt lub powstaną przebarwienia. Najlepiej jest zwinąć gazety w kulkę i wypchać nimi buty, co jakiś czas je wymieniając na nowe. 

Więcej o: