Zniżki dla emerytów 2022. Ci seniorzy mogą sporo zaoszczędzić. Jest na to kilka sposobów

Na leki, komunikację miejską czy PKP. Zniżki dla emerytów 2022 mogą być sporym wsparciem dla domowego budżetu w przypadku najstarszych obywateli. Z jakich ulg mogą skorzystać? Jest ich kilka. Przypominamy te najpopularniejsze.

Niestety szalejąca inflacja, a w związku z tym wzrosty cen są dla wielu budżetów domowych bardzo dotkliwe, o czym doskonale wiedzą m.in. emeryci. Właśnie dlatego rząd zdecydował się w 2022 roku ponownie na wypłatę czternastej emerytury. Nie jest to jednak jedyny sposób, który może podratować finanse najstarszych obywateli. 

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Kasia Cichopek Cichopek pokazała się w sukience za 690 zł. Podobne od 49,99 zł

Niższe ceny poruszając się komunikacją miejską oraz PKP. Zniżki dla emerytów 2022

Ulga na komunikację miejską może być szczególnie przydatna w okresie wakacyjnym. Przez cały rok emeryci i renciści mogą skorzystać z następujących zniżek: 

  • od 10 do 50 proc. - dla seniorów od 60 roku życia na przejazdy POLREGIO, SKM w Trójmieście, Łódzką Koleją Aglomeracyjną lub Kolejami Dolnośląskimi,
  • 37 proc. - dwa razy do roku na przejazdy PKP do 2 klasy pociągów osobowych, TLK i ekspresowych. Senior musi posiadać zaświadczenie uprawniające do ulgowego przejazdu wydane np. przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
  • 50 proc. zniżki lub darmowe przejazdy komunikacją miejską — w zależności od miasta wysokość zniżek lub wiek uprawniający do darmowych przejazdów może się różnić (najczęściej jest to 70+).

Bezpłatne leki dla seniorów. Kto może z nich skorzystać? 

W ramach programu "Leki 75+" część seniorów może otrzymać bezpłatne lekarstwa. Jak sama nazwa wskazuje, mowa tutaj o osobach, które ukończyły 75 lat. Nie jest to jednak jedyny warunek. Senior musi być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, a preparat przepisany na receptę przez lekarza. Ponadto medykament musi znajdować się na wykazie leków bezpłatnych — uwzględnione zostały w nim przede wszystkim środki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego. 

Seniorzy Bon turystyczny dla emerytów. "Niemiecki emeryt jeździ na Majorkę"

Abonament RTV 2022. Nie każdy musi go płacić

W przypadku abonamentu RTV szansę na zaoszczędzenie pieniędzy mają aż dwie grupy seniorów. Zwolnienie z opłat obowiązuje bowiem osoby:

  • po 60 roku życia z ustalonym prawem do emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku uprzednim (w 2022 jest to zatem 2840,78 zł brutto)
  • które ukończyły 75 lat niezależnie od wysokości dochodów. 

Ogólnopolska Karta Seniora, czyli ulgi dla seniorów aż w 2500 punktach 

Osoby, które ukończyły 60 lat, mogą ubiegać się o Ogólnopolską Kartę Seniora wydawaną przez Stowarzyszenie MANKO. Jest ona honorowana aż w 2500 punktach w całej Polsce. Dzięki niej można otrzymać zniżki np. do uzdrowisk, sanatoriów czy instytucji kultury

Więcej o: