Jak sadzić chrzan w ogrodzie? Kilka prostych zasad, aby korzeń urósł gruby i pyszny

Wiele osób może zastanawiać się nad tym jak sadzić chrzan w ogrodzie. Uzyskanie sadzonki tej rośliny powinno być wykonane w odpowiednim czasie. Należy spełnić też, kilka małych wymagań. Gdy je spełnimy, korzeń urośnie gruby i pyszny.

Chrzan jest bardzo popularną rośliną uprawną używaną w polskiej kuchni. Większość z nas zapewne używa go w formie startej do żurku lub barszczu białego. Swoje zastosowanie znalazł również w przetworach, czyli przy tworzeniu ogórków kiszonych czy np. buraczków z chrzanem. W związku z jego chętnym stosowaniem warto posiadać go w swoim ogrodzie.

Zobacz wideo Jesteś odwodniony? Zrób sobie domowy izotonik!

Joanna Opozda Joanna Opozda w sukience na wesele za 93 zł. Fani "miód na moje oczy"

Jakie właściwości ma chrzan? Warto go używać

Chrzan pospolity to bylina z rodziny kapustowatych, pospolicie występująca w całej Polsce. Możemy uprawiać ją w ogrodach, ale występuje też np. na łąkach czy nieużytkach. Jest powszechnie używany jako przyprawa i uchodzi za jedną z roślin o najsilniejszym, ostrym smaku. Co więcej, zyskała nawet miano leczniczej. Najważniejszym składnikiem jej korzenia jest sinigryna, która w czasie ścierania tworzy zotiocyjanian allilu i fenetylu. To związki o działaniu antynowotworowym. Ponadto znajdziemy w chrzanie także:

  • witaminę C, oraz witaminy B1, B2, B6,
  • sole mineralne (fosfor, wapń, sód, potas, cynk, siarka, jod),
  • glikozydy,
  • żywice,
  • enzymy (mirozynaza i mimirozyna).

Jak uzyskać sadzonki chrzanu

Jeżeli chcemy uzyskać nową sadzonkę chrzanu, powinniśmy zrobić to podczas zbioru korzeni tej rośliny jesienią. Od korzenia głównego oddzielamy te boczne o grubości około 1 cm i przycinamy je do długości 30 cm. W ten sposób uzyskać można do 3 nowych sadzonek. Warto zaznaczyć sobie górę i dół, aby nie pomylić ich przy sadzeniu. Następnie przez zimę trzymamy je w piwnicy w wilgotnym piasku i przechowujemy do połowy marca, kiedy to będzie można posadzić je na grządce.

Czym podlewać pomidory, aby rosły bujne? Ta metoda za grosze dodatkowo ochroni je przed zarazą ziemniaczaną Czym podlewać pomidory, aby były bujne? Ta metoda ochroni je przed zarazą

Jak sadzić chrzan? Ważne jest odpowiednie miejsce, czas i gleba

Przed przystąpieniem do sadzenia sadzonek chrzanu powinniśmy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Powinno być ono półcienie, z optymalną dla uzyskania dobrego plonu jest glebą głęboko uprawioną, spulchnioną, zasobną w próchnicę, umiarkowanie wilgotną, o pH 5,5-6,5, piaszczysta lub piaszczysto-gliniasta.

Chrzan sadzimy do gruntu wiosną lub jesienią. Odcinki powinny mieć około 20-30 cm długości. W ziemi umieszczamy je ukośnie tak, aby dolna część znalazła się na głębokości kilkunastu centymetrów, a górna kilka centymetrów pod powierzchnią gruntu. Tak posadzony chrzan przysypujemy ziemią i ugniatamy. Chrzan warto sadzić w rzędach, a prawidłowa odległość pomiędzy nimi powinna wynosić 60 cm.

Więcej o: