Choć zaledwie kilka miesięcy temu miała miejsce waloryzacja 2022, to już trwają dyskusje nad tym, ile wyniesie przyszłoroczny wskaźnik. Wszystko to za sprawą przygotowywanego przez rząd rozporządzenia określającego wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur na minimalnym, ustawowym poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 roku.
Strona rządowa, zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów w dniu 26 maja 2022 r. 'Propozycją zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r.' zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.
Tak możemy przeczytać w uzasadnieniu do wyżej wspomnianego projektu. W związku z tym prognozowany wskaźnik w 2023 r., wyniósłby nie mniej niż 109,6 proc. Zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, w części dotyczącej realnego wzrostu płac, to przedmiot negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Nie został od jednak wypracowany mimo dwóch posiedzeń RDS. Ostatecznie to Rada Ministrów będzie musiała w drodze rozporządzenia, ustalić wysokość tego zwiększenia w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji.
Jak donosi portal Brodnica.naszemiasto.pl z najnowszych prognoz ekspertów wynika, że w przyszłym roku świadczenia wzrosną przynajmniej o 13,1 proc., co w praktyce będzie oznaczało ok. 100 zł podwyżki. Mają to potwierdzać słowa Stanisława Szweda:
- Nie można wykluczyć, że waloryzacja sięgnie 13-14 procent.
Rząd nie przewiduje kolejnych wzrostów emerytur i rent w 2022, co również potwierdził wiceminister Szwed w rozmowie z Super Expressem:
- Nie przewidujemy drugiej waloryzacji. Tę marcową wzmocniliśmy w tym sensie, że podnieśliśmy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń. On tradycyjnie przyjmowany jest na poziomie 20 proc. wzrostu wynagrodzeń. My przyjęliśmy 60-proc. wskaźnik. Emerytury były więc waloryzowane na poziomie 7 proc. To wysoka waloryzacja.
Nieco inne stanowisko ma natomiast opozycja. Donald Tusk już w styczniu twierdził, ze jeśli inflacja przekroczy 10 proc., to będą podjęte działania do wprowadzenia drugiej waloryzacji. Mimo iż tak się stało, nie ma żadnych doniesień o działaniach KO w tym temacie.
Lewica natomiast zaproponowała projekt "Bezpieczny Senior" w ramach którego ponowna waloryzacja miałaby nastąpić już 1 września 2022 roku i wynosić 12%.