Kiedy sadzić tulipany? Dzięki tym prostym trikom wiosną pięknie zakwitną w ogrodzie

Aby wiosną uzyskać cudowne i przyciągające wzrok ogrodowe aranżacje, musimy odpowiedni wcześnie zadbać o wybrane do nich rośliny. Wiemy kiedy sadzić tulipany, aby pięknie kwitły już w następnym roku. Warto zastosować jedynie kilka prostych trików.

Tulipany to jedne z popularniejszych roślin ogrodowych. Używane są wielu aranżacjach, a także lubimy je w bukietach. Ich uprawa nie jest skomplikowana. Wystarczy poznać kilka prostych zasad i postępować według nich, aby cieszyć się przyszłej wiosny pięknymi kwiatami.

Zobacz wideo Sposób na ogórki małosolne z torebki foliowej

Kiedy sadzić tulipany w ogrodzie? Czas ma tu znaczenie

Tulipany powinny znaleźć się w ziemi w określonym czasie. Aby nasza roślina rozwijała się w prawidłowy sposób, najlepsze na tę czynność są miesiące: wrzesień i październik. Musimy pamiętać że jeżeli zakupimy cebulki wcześniej, nie powinniśmy umieszczać ich od razu w ziemi. Należy odpowiednio zabezpieczyć je przed wysuszeniem, umieszczając je w skrzyneczkach z suchym piaskiem, torfem lub trocinami w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Następnie wysadzić je w naszym ogrodzie dopiero w wyżej wspomnianych miesiącach.

Jak sadzimy tulipany? Wybierz odpowiedni moment

Przed wysadzeniem cebulek tulipana do ziemi wybierz im odpowiednie miejsce. Lubią one słoneczne i półsłoneczne tereny. Odczyn gleby powinien być natomiast obojętny lub kwaśny, a ziemia oczywiście żyzna i wilgotna. Następnie:

  1. Oczyść miejsce, w którym zasadzisz tulipany, z chwastów, kamieni i innych roślin.
  2. Wykop w ziemi otwór na ok. 15 -20 cm. Pojedyncze sadzonki umieszczaj między sobą na przynajmniej 10 cm odległości.
  3. Umieść sadzonkę w dołku spiczastą końcówką do góry.
  4. Delikatnie osypuj ją ziemią tak, aby uniknąć ryzyka przechylenia się.
  5. Gdy będzie już w całości pokryta ziemią, podlej ją małą ilością wody.

Sadzonki podlej tylko raz, w chwili sadzenia, jesień świetnie sobie poradzi sama z ich późniejszym nawodnieniem.

Czy tulipany wykopuje się na zimę?

Jeśli mamy do czynienia z odmianami kapryśnymi, wymagającymi specjalnego traktowania koniecznie trzeba je wykopywać na zimę. Robimy to w lipcu, pod koniec wegetacji, gdy ich liście zżółkną. Po ich wykopaniu umieszczamy je na lato pod dachem w suchym miejscu, gdzie przejdą okres spoczynku. Przed tym jednak nasze „zbiory" trzeba przebrać, usunąć chore i uszkodzone egzemplarze. 

Warto także zwrócić uwagę czy nowe, młode cebulki nie pojawiają się bardzo licznie i czy nie zaczynają na siebie naciskać. Jeżeli do tego doszło, trzeba je wykopać, choćby w celu ich przerzedzenia.

Więcej o: