Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego? Zapłacisz jedyne 2 zł, a urządzenie będzie jak nowe

Wiemy, jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego szybko i skutecznie. Pomogą ci w tym rzeczy, które już masz w swoim domu lub bez problemu kupisz w każdym sklepie. Dzięki temu twoje urządzenie będzie wyglądać jak nowe.

Jeżeli posiadamy w swoim domu czajnik elektryczny i twardą wodę wiemy, czym bardzo często się to kończy. Na dnie urządzenia bardzo szybko potrafi osadzać się biały osad. Do jego usunięcia nie chcemy używać chemii, ponieważ niesie to ryzyko przedostania się jej do spożywanych przez nas napoi. Warto więc wykorzystać domowe metody.

Zobacz wideo Czas na przetwory! Jak przygotować kurki i czereśnie, zawekować słoiki i odkleić z nich etykiety?

Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego? Wykorzystaj cole

Klasyczny napój typu cola może okazać się bardzo przydatny w sytuacji gdy nasz czajnik potrzebuje odkamienienia. Wystarczy wlać do naszego urządzenia:

 • 250 ml napoju
 • dodać jedną lub dwie łyżeczki sody oczyszczonej
 • dolać nieco wody.

Taką mieszankę musimy teraz zagotować. Po doprowadzeniu płynu do wrzenia pozostaw całość na około 30 minut. Po tym czasie dokładnie przepłucz czajnik wodą i gotowe.

Jak usunąć kamień z czajnika kwaskiem cytrynowym?

Nasz czajnik może stać się szybko czysty jeżeli użyjemy kwasku cytrynowego. Wystarczy wsypać jego saszetkę do czajnika, zalać wodą i zagotować. Taką mieszaninę pozostaw w urządzeniu na kilka godzin. Następnie wylej zawartość z naczynia, pamiętaj jednak aby po ty zabiegu przegotować czajnik z czystą wodą kilka razy, aby pozbyć się resztek roztworu.

Jak usunąć kamień z czajnika sodą? To proste

Jeżeli chcemy szybko i skutecznie usunąć kamień z naszego czajnika warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Wystarczy nanieść na zanieczyszczoną powierzchnię kilka łyżeczek proszku, następnie zostaje odczekać kilkanaście minut. W ten sposób usuniemy kamień także ze ścianek urządzenia. W tym wypadku także po dokładnym wypłukaniu naczynia konieczne będzie wielokrotne zagotowanie wody, aby pozbyć się charakterystycznego zapachu i smaku sody.

Odkamienianie czajnika octem jest szybkie i proste

Biały ocet także może być zastosowany podczas czyszczenia czajnika. Ze względu na jego wysoką kwasowość, jest w stanie rozłożyć węglan wapnia, który tworzy kamień. Oto instrukcja jak odkamienić nasze urządzenie z jego pomocą:

 1. Przygotuj roztwór składający się z równych części wody i białego octu.
 2. Wlej płyn do czajnika i doprowadź go do wrzenia.
 3. Odłącz czajnik od prądu i pozostaw zagotowany roztwór na co najmniej pół godziny.
 4. Wylej płyn i wypłucz czajnik czystą wodą.
 5. Po spłukaniu wszystkich śladów kamienia i octu przetrzyj czajnik wilgotną ściereczką.
 6. Pozostaw do wyschnięcia na powietrzu.
 7. Gdy czajnik jest już całkowicie suchy, podłącz go do prądu i napełnij wodą do trzech czwartych wysokości.
 8. Poczekaj, aż woda się zagotuje, a następnie wylej ją, aby mieć pewność, że czajnik jest całkowicie czysty.
Więcej o: