Jak często prać pościel? Większość osób zmienia ją zbyt rzadko. To może mieć wpływ na zdrowie

Porządki domowe to bardzo ważna sprawa. O naszą sypialnię powinniśmy dbać w szczególny sposób. Nie każdy jednak wie w ilu stopniach prać pościel, a także jak często powinno się to robić. Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Każdy z nas lubi spać w czystej świeżo wymienionej pościeli. Aby jednak rzeczywiście była ona odświeżona w odpowiedni sposób, należy zadbać o odpowiednią temperaturę prania, a także częstotliwość tej czynności. Dziś przedstawimy fakty na ten temat.

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Dlaczego odpowiednie pranie pościeli jest tak ważne?

Powinniśmy wiedzieć, że pomimo tego, że wydaje na się, iż kładziemy się spać czyści, to nocy nasze ciało pozbywa się martwego naskórka, a także wydziela pot i sebum. Następnie wszystko to osadza się na naszej pościeli. Poszewki na kołdry i poduszki stają się więc idealnym środowiskiem dla roztoczy oraz źródłem alergenów, co negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo pot, który pozostawiamy w pościeli, jest pożywką dla rozwoju bakterii i grzybów. To właśnie dlatego tak istotne jest regularne zmienianie jej.

Jak często prać pościel i ją wymieniać? 

Od tego jak często powinniśmy wymieniać naszą pościel, zależy kilka aspektów. Jeżeli jesteśmy właścicielami pupila, który lubi przebywać w naszym łóżku odpowiednia częstotliwość to około tygodnia. Pozostałe osoby wystarczy, że wykonają tę czynność raz na dwa tygodnie. Pamiętajmy, jednak że niezbędnym minimum dla zachowania odpowiedniej higieny jest wymiana jej raz w miesiącu.

Warto wiedzieć, jednak że duży wpływ na tę częstotliwość ma temperatura. Latem więc gdy nasze ciało mocno się poci, powinniśmy to robić częściej niż np. zimą.

W ilu stopniach prać pościel? Łatwo to sprawdzić

Zanim przystąpimy do prania naszej pościeli, w pierwszej kolejności musimy zapoznać się z jej metką. Dlaczego? Temperatura prania zależy bowiem od specyfikacji materiału, z jakiego ją wykonano. Według naukowców to właśnie pranie w 60 stopniach zabijają wszelkie roztocza, bakterie i grzyby. Taką temperaturę zniesie jednak tylko pościel bawełnianą z solidnej tkaniny lub ta lniana. Pościel z bawełny satynowej lub kory pierzemy natomiast w temperaturze 40-60 stopni a ta flanelowa powinna być prana w temperaturze 40 stopni.

Więcej o: