Emerytury od lipca 2022 - tabela netto. Podwyżki obejmą wybranych. "A inflacja dotyka wszystkich"

Jak wyglądają emerytury od lipca 2022? Tabela netto prezentuje to najlepiej. Na konta wielu seniorów wpłynęły już bowiem wyższe świadczenia. Nie wszyscy mogą się niestety spodziewać dodatkowego zastrzyku gotówki. Zmiany w Polskim Ładzie objęły tylko wybranych.

Polski Ład przeszedł kolejne reformy, a to oznacza ponowne zmiany w kieszeniach Polaków. Odczują je także emeryci i renciści, a przynajmniej część z nich. Obniżka PIT z 17 do 12 procent nie pozostanie bowiem bez wpływu na wysokość ich świadczeń. 

Agnieszka Kaczorowska"Cudny strój kąpielowy" Agnieszki Kaczorowskiej. Teraz jest na wyprzedaży

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Emerytury od lipca 2022 - tabela netto. Ile zyskają seniorzy? 

Obniżenie PIT z 17 na 12 proc. w progu podatkowym 120 tys. zł objęło wszystkich podatników w skali podatkowej, a zatem także wybranych emerytów i rencistów. Przełoży się to bezpośrednio na ich comiesięczne dochody. Podwyżki będą wynosiły od 5 do nawet 275 zł miesięcznie, co można zobaczyć w tabeli znajdującej się w galerii na początku artykułu. 

Kolejny zastrzyk gotówki czeka na seniorów w przyszłym roku podczas rozliczania PIT, gdyż reforma ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Urząd skarbowy zwróci w związku z tym nadpłacone zaliczki za okres styczeń — czerwiec. 

Wyższe emerytury od 1 lipca 2022 nie dla wszystkich. Ci seniorzy na zmianach nie skorzystają

Niestety wprowadzone zmiany w Polskim Ładzie dotyczą tylko tych seniorów, których dochody nie są zwolnione z podatku. Kwota wolna od podatku nadal została utrzymana na poziomie 30 tys. zł, a więc emeryci ze świadczeniami do 2500 zł brutto miesięcznie, nie zyskają nic na nowych reformach

Nie zdążyłeś złożyć wniosku o 500 plus? Nic straconego500 plus dla seniora - nowe warunki. Teraz uprawnionych jest więcej

Zmiany w Polskim Ładzie od 1 lipca budzą mieszane uczucia 

Sądząc po komentarzach czytelników, które pojawiły się pod jednym z naszych ostatnich artykułów, nie wszyscy zachwyceni są zmianami, które zostały wprowadzone od 1 lipca: 

Pobierający emerytury w wysokości do 2500zl brutto od 01.01.2022r. wcale nie płacą podatku. W związku z tym na obniżeniu podatku z 17 na 12 % nie mogą nic zyskać! A inflacja dotyka wszystkich. I tych z mniejszymi i tych z dużymi emeryturami.
Skarbówka odda nadpłatę podatku za rok. Przez ten czas inflacja pożre podwyżkę
Emeryci z niskimi emeryturami nie dostali nic ewentualnie 5 czy 10 żółtych.
Więcej o: