Problemy ze snem? Jest metoda, która pomaga zasnąć w 2 minuty

120 sekund. Tylko tyle trzeba, aby zasnąć twardym snem. Metodę wykorzystują amerykańscy żołnierze, którzy bywają zmuszeni spać w bardzo trudnych warunkach, na przykład na siedząco czy w strasznym hałasie.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl 

120 sekund dzieli cię od snu

Metoda stosowana w amerykańskim wojsku ma 96 proc. skuteczność. Żołnierze po sześciotygodniowym treningu potrafią zasnąć w każdym warunkach. Sposób ten składa się z dwóch faz. Pierwsza pozwala wyłączyć umysł, druga zasnąć. Metodę tę opracowała Sharon Ackerman i przedstawiła ją w książce "Relax and Win: Mistrzowska wydajność". Od czego trzeba zacząć?

Rozluźnienie to podstawa

Twarz, ramiona, nogi. Musisz rozluźnić całe ciało. Nie możesz mrugać czy marszczyć czoła. Wydychaj powoli powietrze i staraj się poczuć, jak rozluźniają się kolejne partie ciała. Opuść ramiona tak nisko jak to tylko możliwe.  Niech wszystkie mięśnie jeszcze bardziej rozluźnią. Poczuj jak wiotczeją mięśnie twoich nóg.

Oczyszczenie głowy

Obok rozluźnienia ciała należy oczyścić także umysłu. Nie myśl, nie planuj, nie analizuj.  Wyobraź sobie, że leżysz na kanapie, jest ciemno, nie widzisz nic. Staraj się utrzymać taki obraz w głowie przez 10 sekund. Gdy uda ci się rozluźnić ciało i oczyścić umysł, błyskawicznie zaśniesz.

Zobacz wideo Jak długo dziecko powinno spać?

Krok po kroku – 120 sekund do snu

Skoro wiemy już, że kluczowe są dwa elementy, przejdźmy to szczegółowych punktów działania:

  1. Rozluźnij ciało, twarz, nawet mięśnie wokół ust czy oczu
  2. Opuść ramiona, pozwól dłoniom opaść swobodnie
  3. Zrób głęboki wydech, rozluźnij klatkę piersiową
  4. Rozluźnij także nogi, łydki, stopy
  5. Zamknij oczy i przez 10 sekund staraj się oczyścić umysł
  6. Jeśli wciąż błądzisz myślami, powtarzaj w myślach "nie myśl" przez 10 sekund
  7.  I gotowe. Już śpisz.
Więcej o: