Czym podlewać pomidory, aby rosły bujne? Wykorzystaj te triki. Potrzebujesz jedynie pokrzywy i drożdży

Wielu ogrodników zastanawia się czym podlewać pomidory, aby rosły bujne i zdrowe, a ich zbiory były obfite. Rozwiązaniem nie musi być sięganie po sklepowe nawozy lub odżywki. W domowych warunkach przygotujesz równie pomocne substancje.

Nie ważne czy jesteśmy już doświadczonymi ogrodnikami, czy dopiero zaczynamy przygodę z uprawą roślin. Chcąc pochwalić się bujnymi plonami pomidorów, wystarczy wykorzystać kilka domowych preparatów. Są proste w przygotowaniu i zastosowaniu, niezależnie od posiadanej wprawy.

Zobacz wideo Czas na przetwory! Jak przygotować kurki i czereśnie, zawekować słoiki i odkleić z nich etykiety?

Nawóz z pokrzywy na pomidory. Jakie niesie korzyści?

Naturalny nawóz z pokrzywy może nam pomóc wzmocnić pomidory. Jest to nic innego jak zrobiona z tej rośliny gnojówka. Zawiera duże ilości azotu, potasu, magnezu, żelaza, wapnia i krzemu, a także witaminy A, B, C i K oraz naturalne przeciwutleniacze. Przefermentowana pokrzywa wpływa na wiele roślin, w tym pomidory.  Działa wzmacniająco, przyśpiesza ich wzrost i plonowanie. Aby przygotować około 10 litrów gnojówki z pokrzywy, będzie potrzebny 1 kg młodych pokrzyw pociętych na mniejsze części. Oprócz tego 10 litrów wody oraz plastikowe wiadro lub beczka.

Instrukcja przygotowania:

  • Rozdrobnione pokrzywy układamy na dnie wiadra.
  • Zalewamy wodą.
  • Przykrywamy całość gazą lub siatką. 
  • Pojemnik ustawiamy w zacisznym, lekko zacienionym miejscu na dwa tygodnie.
  • Fermentującą zawartość mieszamy codziennie! (Roztwór ten ma bardzo nieprzyjemny zapach, dlatego też nie należy ustawiać go blisko domu).
  • Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, kiedy z powierzchni wody zniknie piana, a roztwór zmieni kolor na lekko brunatny.

Oprysk z drożdży na pomidory ochroni i wzmocni rośliny

Kolejnym popularnym preparatem, który możemy stosować, by poprawić wydajność naszej uprawy pomidorów, jest nawóz z drożdży. Ma on wiele zalet, a wśród najważniejszych znajduje się stymulowanie rozwoju systemu korzeniowego. Przekłada się to na przyspieszenie wzrostu rośliny i bujniejsze plony. Ponadto drożdże są bogate m.in. w witaminy z grupy E, B oraz minerały tj. magnez, wapń czy żelazo, co dodatkowo odżywi roślinę. Stosowanie tego nawozu ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Wspiera rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Zapobiega w ten sposób powstaniu grzybów chorobotwórczych, w tym zarazy ziemniaczanej, która potrafi spustoszyć uprawę.

Czym podlewać pomidory? Stwórz samodzielnie nawóz z drożdży

Aby wykonać w domu naturalny nawóz z drożdży, potrzebujemy:

  • 100 g drożdży piekarskich;
  • 0,5 litra mleka 3,2%;
  • 10 litrów wody.

Drożdże należy rozpuścić w mleku, a następnie rozcieńczyć roztwór 10 litrami wody. Nie podlewamy nim jednak pomidorów codziennie. Używajmy go nie częściej niż co dwa tygodnie.

Więcej o: