Śpij tylko w tej pozycji. Na starość sobie podziękujesz. "Mózg najlepiej oczyszcza się z toksyn"

Śpisz na plecach lub na brzuchu? To tak jak większość ludzi. Jednak amerykańscy naukowcy nie mają wątpliwości - najzdrowiej spać na boku. Ale tu pojawia się pytanie - na którym?

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl  

Nie na plecach, nie na brzuchu, a na boku

Sen jest niezwykle ważnym aspektem naszego życia. Niestety często takim, do którego nie przywiązujemy wagi. A to się może zemścić. Podczas snu regenerujemy organizm, dbamy o wszystkie procesy, które w nim zachodzą. Dlatego ważne jest, aby spać dobrym snem.

Najzdrowszą pozycją do spania jest ta na jednym boku. Nie bez znaczenia jest jednak to, na którym boku śpimy. Amerykańscy naukowcy przekonują:

Jeśli chrapiesz lub masz problemy z oddychaniem, spanie na boku jest najlepszym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych

- twierdzi dr Christopher Winter, neurolog zajmujący się medycyną snu.

Zobacz wideo Spanie z nią w jednym łóżku jest bardzo niewygodne! Marta Rentel o swoich wadach i zaletach

Ale na którym boku spać?

Dlaczego lepiej nie spać na brzuchu czy plecach? Te pozycje obciążają kręgosłup, uciskają narządy wewnętrzne.

Spać więc na prawym czy lewym boku? Oto jest pytanie. Naukowcy przekonują, że spanie na boku pozwala oczyścić mózg z toksyn. Dr Christopher Winter uważa, że lepiej unikać spania na prawym boku. Warto świadomie układać się na lewym boku.

Taka pozycja zapewnia  choćby lepsze krążenie. Ale to nie są jedyne zalety tego układu ciała. Zdaniem amerykańskich naukowców spanie na lewym boku może zapobiegać powstawaniu chorób neurologicznych – na przykład chorobie Alzheimera.

Nasze badanie pokazało, że w porównaniu do spania na brzuchu lub na plecach, mózg najlepiej oczyszcza się z toksyn, gdy podczas snu leżymy na boku

- tłumaczy prof. Helene Benveniste ze Stony Brook University School of Medicine.

Więcej o: