Sposób na ślimaki w ogrodzie. Rozsyp to wokół roślin, a szybko pozbędziesz się problemu

Choć ślimaki to pożyteczne zwierzęta, ich inwazja w naszych ogrodach potrafi prawić prawdziwe spustoszenie. Wtedy jak najszybciej powinniśmy się ich pozbyć. Oto kilka sprawdzonych sposobów na ślimaki w ogrodzie.

Pojedyncze ślimaki nie stanowią większego zagrożenia dla naszych ogródków. Potrafią jednak rozmnożyć się w szybkim tempie i zanim się obejrzymy, dochodzi do inwazji, a nasze kwiaty czy warzywa i owoce są zniszczone. W takich sytuacjach warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na ślimaki.

Zobacz wideo Nie możesz się pozbyć much z domu? Zrób naturalny lep

Sposób na ślimaki? Posadzenie roślin, które je odstraszą

Prostym sposobem na uchronienie naszych kwiatów czy truskawek przed ślimakami jest zasadzenie w ich pobliżu takich roślin, które je odstraszą. W miejscach, w których lubią się gromadzić posadź wydzielające przykry dla tych zwierząt zioła. Najlepiej sprawdzą się majeranek i cząber. Poza nimi warto w ogrodzie zasadzić też szałwię czy mydlnicę lekarską. Skuteczne w odstraszaniu ślimaków będą też rumianek, bylica piołun, czosnek czy cebula. 

Sposób na ślimaki? Posyp tym ogród, a pozbędziesz się ich w mgnieniu oka

Na ślimaki odstraszająco działa zapach kawy. Wystarczy, że rozsypiesz wokół roślin i ścieżek fusy - najlepiej, by nie były słodzone ani z dodatkiem mleka. Podobnie zadziała też cynamon. Możesz go dodać do fusów po kawie, by wzmocnić jej działanie, lub rozsypać w pobliżu roślin. Możesz je też opryskać naparem z kawy. Najpierw rozcieńcz go wodą w proporcji 1:4, a następnie przelej do spryskiwacza. Miksturą pokryj rośliny, które są szczególnie narażone na ślimaczą inwazję.

Najbanalniejszy sposób na ślimaki? Zbieranie ich ręcznie

To jednocześnie najprostszy i najbardziej czasochłonny sposób na pozbycie się ślimaków z ogrodu. Nie należy niestety do przyjemnych. Jeśli w twoim ogródku pojawiły się ślimaki, poczekaj do wieczora lub zabierz się za to po opadach deszczu. Wtedy zwierzęta wychodzą na żer. Zbierz je wszystkie do wiadra, a następnie wynieś i wysyp z dala od domu i ogrodu.

Przy okazji zadbaj też o porządek na swojej działce. Ślimaki lubią miejsca zacienione i wilgotne. Uprzątnij więc chwasty, szczególnie pokrzywy, resztki roślin. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy, które mogą być idealną kryjówką dla ślimaków - jak stare wiadra czy miski.

Więcej o: